Астероид мина крај Земјата, а ниеден сателит не го забележа

Хјустон, 7 мај 2020 (МИА) – Астероид со големина на камион мина близу Земјата и е еден од најблиските кога било регистрирани во историјата. Меѓутоа, ниеден од сателитите во Земјината Орбита не го забележа.

Астероидот 2020-ЈЈ мина крај Земјата на оддалеченост од 7.000 километри, а во астрономска терминологија тоа важи за мала близина.

Вселенското тело го забележа опсерваторија во американската сојузна држава Аризона, во мигот кога тоа бил најблиску до нашата планета.

Според податоците на НАСА,  2020-ЈЈ е шести на листата вселенски тела коишто најмногу се доближиле до Земјата изминативе 100 години.

Оттаму наведуваат дека, доколку астероидот одел директно кон Земјата, најверојатно би согорел во атмосферата. 

Тагови
реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Наука

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Read more

Гик

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе