Австриска полиција: На објавеното видео најверојатно е исчезнатата Данка Илиќ

Австриската полиција денеска соопшти за видео кое е направено на трамвајска станица во Виена, на кое се верува дека ја прикажува малата Данка Илиќ, која исчезна кај Бор на 26 март.

Според соопштението на австриската полиција, голема е веројатноста на видеото да е двегодишната Данка.

„Откако роднините на исчезнатото девојче ги погледнаа сликите, се претпоставува дека многу веројатно се работи за исчезнатото девојче од Србија. Виенската полиција по налог на јавниот обвинител бара објавување на снимките“, беше соопштено.

Австриската полиција апелира до сите граѓани кои ги виделе двете жени на видеото со девојката веднаш да се обратат во полиција.

Remote video URL

Потсетуваме, двегодишната Данка Илиќ исчезна на 26 март во близина на Бањско Поље во Бор и оттогаш по неа се вршат интензивни трагања.

На 30 март, жител на Виена, по потекло од Балканот, на трамвајска станица снимил девојче кое изгледа како малата Данка придружено од две непознати жени, најверојатно романски државјани. После тоа беше издаден жолт налог за претрес на Интерпол, а во потрагата по исчезнатото српско девојче веднаш се вклучи и криминалистичката полиција на Австрија.

Откако австриската полиција објави дека на видеото од Виена најверојатно се гледа исчезнатата Данка, сега објавија и фотографии од жените на видеото.

Исто така, австриската полиција апелираше до сите граѓани кои ги виделе овие две жени веднаш да се обратат до надлежните.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Свет

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Read more

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Read more

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Read more

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Read more
 

Вести

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе