Виенски експерти развија сеопфатен пристап за лекување на мигрена и други форми на главоболка

Речиси 4 милијарди луѓе ширум светот страдаат од главоболки, додека повеќе од 356 милиони го поминуваат поголемиот дел од својот живот со некој вид главоболка. Повеќе од милијарда луѓе страдаат од мигрена.

Пациентите со мигрена денес често може да се лекуваат со високо ефективни терапии, но сепак 50% од нив никогаш не бараат лекарска помош. Неодамна објавениот здравствен водич „Главоболка. Правилна идентификација и насочен третман“ на Медицинскиот универзитет во Виена дава сеопфатен и научно заснован преглед на оваа болест, како и широк спектар на третмани за мигрена и други форми на главоболка.

Главоболките честопати сè уште се тривијализирани како субјективен проблем или дури и состојба на благосостојба, иако главоболката е трета најчеста причина за губење на здравјето, по мозочниот удар и деменција. Заболените од мигрена сè уште се соочуваат со митови како што се „мигренска личност“ (ориентација кон достигнувања, амбиција, перфекционизам, опсесивност) или верувањето дека и онака ништо не може да се направи.

„Таквите сфаќања не само што се погрешни, туку се одговорни и за фактот дека главоболките често се дијагностицираат со големо задоцнување и не се лекуваат ефикасно“, забележаа од Клиниката за неврологија на Медицинскиот универзитет во Виена.

Јасни биолошки причини, особено кај мигрената, сега се научно потврдени. Механизмите на болеста се дефинирани и насочени, развиени се високоефикасни терапии. Многу фактори кои се сметаат за предизвикувачи за напади на главоболка се подложени на научна верификација.

„Предизвикувачите на мигрена се многу индивидуални и не можат да се генерализираат“, посочуваат невролозите.

Така, едно истражување, во кое учествуваше Медицинскиот универзитет во Виена, покажа дека одредени временски услови го зголемуваат и намалуваат ризикот од мигрена.

„Благодарение на значителниот напредок, денес можеме да го подобриме квалитетот на животот на пациентите со мигрена во повеќето случаи“, укажуваат експертите.

За пациентите со мигрена денес постојат различни опции за третман кои се применуваат според индивидуалните потреби. Целта на лекувањето е акутниот напад да се намали во рок од два часа, а за честите напади да се намали бројот на дневните мигрени за најмалку 50%.

Неопходно е и активно учество на пациентите. Тие вклучуваат соодветен внес на течности, редовни оброци и доволно сон, како и аеробни вежби или техники за релаксација. Важно е пациентите активно да се вклучат и да не се потпираат само на пасивни терапии како што се акупунктура, лекови или други мерки. Потребни се посебни пристапи за деца и адолесценти, бремени жени и лица над 60 години.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Вести

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Read more

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Read more
 

Гик

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе