Бањаја победи во Валенсија и ја одбрани титулата

Франческо „Пеко“ Бањаја ја одбрани титулата во кралската класа. Возачот на Дукати победи на трката за Големата награда на Валенсија, а неговиот единствен конкурент, Хорхе Мартин на Прамак Дукати, не успеа да ја заврши трката. Шпанецот падна во шестиот круг по контактот со сонародникот Марк Маркес.

Шест круга траеше неизвесноста околу борбата за шампионската титула, во која Бањаја влезе со 21 бод повеќе од Мартин.

Актуелниот првак имаше добар старт, ја презеде челната позиција, а Мартин беше веднаш зад него.

Забележливо беше дека Мартин е агресивен и дека на секој начин се обидува да дојде до титулата. Имаа и близок контакт, Мартин го допре задниот дел од мотоциклот на Бања, но Италијанецот со многу мака ја задржа контролата. Мартин накратко излета од патеката, но потоа се врати на осмото место.

Remote video URL

Марк Маркес, осумкратниот шампион, на неславен начин ја заврши успешната деценија во Репсол Хонда, во текот на која стана еден од најуспешните поединци во историјата на спортот. Од следната сезона ќе вози заедно со својот брат во Гресини Дукати. Маркес трката ја заврши заедно со Хорхе Мартин.

На девет круга до крајот, Џек Милер, кој тогаш беше на водечката позиција, имаше тежок пад. Така на Милер му пропадна шансата да стане првиот во историјата на Мото ГП шампионатот кој победил на три различни мотоцикли (Хонда, Дукати, КТМ).

На крајот Бањаја победи пред Фабио Ди Џанантонио на Гресини Дукати и Жоан Зарко на Прамак Дукати.

URL
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Останати спортови

Доаѓа револуција во атлетиката: Скокот во далечина никогаш повеќе нема да биде ист

Read more

Ништо од олимпискиот сон: МОК го одби барањето на Пакјао да настапи на ЛОИ

Read more

Дарио Ивановски постави нов македонски рекорд во маратон

Read more

Волкановски нокаутиран, остана без појасот во перо категорија

Read more
 

Спорт

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Читај повеќе

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Читај повеќе

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Не бадијала се викаат Always Ready

Читај повеќе

Дербито на Марадона вечерва во ЛШ, забрефтаниот Арсенал гостува кај Порто

Читај повеќе

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Арнаутовиќ од трагичар стана херој

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Читај повеќе

Анчелоти со неочекувана понуда до Модриќ

Читај повеќе