„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Александра Спасеска
/ 22.09.2020 / 15:35

Членовите на белградската иницијатива „Улици за велосипедисти“ организираа герила акција низ главниот град на Србија со цел да ги поттикнат сограѓаните почесто да возат велосипед.

Акцијата беше спроведена во рамките на овогодишната Недела на мобилност, со надеж дека белграѓани ќе изберат да возат велосипед како основно превозно средство наспроти автомобил или автобус.

Членовите на иницијативата покажаа креативни, симпатични и напати хумористични транспаренти со пораки како „Баш си сладок, штета што си во кола“ и „Не си во гужва, ти си дел од гужвата“, за да го свртат вниманието на своите сограѓани и да ги потсетат дека освен што е здраво, возењето велосипед придонесува за поздрава животна средина и одржување на физичка дистанца во секојдневниот транспорт во време на пандемија.

Она што како поука можеме да го извлечеме од оваа позитивна акција, покрај тоа што и самите ќе ги примениме апелите од пораките на белграѓани, е и самите да организираме вакви герила-акции за нашите сограѓани и на забавен начин да им ја доближиме велосипедската култура.

Погледнете ги нивните интересни пораки низ фотографиите на Јадранка Илиќ.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Живот

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Read more

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Read more

Какви ефекти имаат цртаните филмови врз децата?

Read more

Работата од дома ве „убива“? Со овие вежби ќе се вратите во живот

Read more

Магазин

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кивањето во забавена снимка?

Читај повеќе

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Читај повеќе

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Читај повеќе

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Читај повеќе

Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Читај повеќе
  • filter

Вистинско пријателство: На грб ја носел неподвижната другарка до врвот на Олимп

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе