Бил Гејтс загрижен за вештачката интелигенција

Бил Гејтс на својот блог GatesNotes изрази загриженост дека вештачката интелигенција би можела да завладее со светот.

Во својата објава на блогот, Гејтс го сврте вниманието на интеракцијата која ја имал со вештачката интелигенција во септември. За негово изненадување, вештачката интелигенција добила најголем можен резултат на AP Bio испитот.

И поставил прашање: „Што да му се каже на татко со болно дете?” Добил одговор кој како што тврди Гејтс бил подобар од одговор кој било кој присутен во просторијата можел да го даде. Гејтс не го пиша одговорот кој го добил.

Според Гејтс, оваа интеракција го поттикнала на длабоко размислување за тоа како вештачката интелигенција би влијаела на индустријата во наредните 10 години, но и како вештачката интелигенција би можела да се користи за намалување на нееднаквоста.

„Доказите покажуваат дека поседувањето на основни математички вештини ги подготвува учениците за успех, без обзир која кариера ќе ја одберат. Но, постигнувањата во математиката опаѓаат во целата земја, а вештачката интелигенција може да го сврти тој тренд. Вештачката интелигенција ќе ја подобри вашата работа, ефикасноста на секојдневните работници и ќе бид екорисно да се види како личен асистент. Но, популацијата ќе мора да биде обучена за преземањето на новите улоги од вештачката интелигенција и владите ќе мораат да бидат одговорни за надзор над неа”.

Но, Гејтс предвидува дека покрај сите потенцијални добрини кои ќе ги донесе, вештачката интелигенција може да има и негативни ефекти на општеството. Според него, постои „закана која претставуваат луѓето вооружени со вештачка интелигенција” и можност вештачката интелигенција да одлучи дека луѓето се закана, заклучувајќи дека нејзините интереси се поинакви од нашите или едноставно да претстане да се грижи за нас.

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Вести

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Read more

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Read more

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Read more
 

Гик

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Читај повеќе

Древни кинески потонати бродови откриваат детали за Патот на свилата

Читај повеќе