Болест што напаѓа растенија прв пат забележана кај човек

Овој необичен случај е забележан кај маж од Индија, кој некако се заразил со патоген што напаѓа растенија.

Еден 61-годишен маж од Индија неколку месеци се борел со кашлица, засипнатост, недостаток на апетит, замор и отежнато голтање. Кога конечно побарал лекарска помош, томографијата открила џеб исполнет со гној на десната страна од неговиот грклан. Набргу по ова откритие лекарите извадиле дел од него и го испратиле на анализа - се покажало дека станува збор за габична инфекција.

Трагајќи по одговори

Лекарите знаеле дека се работи за габа, бидејќи на препаратот во лабораторија се појавиле хифи, карактеристични за нив. Сепак, бидејќи тие не можеле да го идентификуваат видот врз основа на физичките карактеристики, примерокот потоа бил испратен за тестирање во Центарот за соработка на СЗО. Дури по генетски анализи било утврдено дека се работи за Chondrostereum purpureum - габа која предизвикува болест на сребрените листови на растенијата.

URL

„Пациентот негираше каков било контакт со споменатиот патоген, но откри дека долго време работел со органска материја во распаѓање и други видови габи, како дел од неговото истражување“, пишуваат лекарите во извештајот.

Потоа следел период на лекување и опоравување, при што на почетокот му бил исцеден гнојот од вратот, а потоа на пациентот му биле давани антимикотици со широк спектар, кои ги земал два месеца. По две години лекарите потврдиле дека е добро и дека е излечен.

Што е тоа сребрен лист?

C. purpureum може да инфицира широк спектар на растенија, т.е. дрвја, вклучително јаболка, цреши, даб или јавор. Она што е карактеристично за ова агаба е што го напаѓа надворешниот слој од кората, но и листовите и во тој случај делува како тие да имаат сребрена боја.

URL

Бидејќи оваа инфекција е дијагностицирана за прв пат кај човек, не се знае какви се шансите некој друг да се зарази со неа и на кој начин. Она што е уште позагрижувачки е фактот што сè уште не е јасно како најдобро да се третира сребрениот лист кај луѓето.

„Јасно е дека преносот на овој растителен патоген на луѓето кои доаѓаат во близок контакт со растителните габи е возможен. Сепак, мора да се спроведат повеќе истражувања за да се утврди кои механизми се вклучени во овој процес и да може да се издадат препораки со помош на кои би се спречиле понатамошни инфекции“, е мислењето на експертите кои работеа на овој случај.

Резултатите од истражувањето се објавени во Medical Mycology Case Reports.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Вести

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Read more

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе