Борбата на векот закажана за 17 февруари 2024 година

Тајсон Фјури и Олександр Усик, двајцата најдобри боксери во тешка категорија, на 17 февруари следната година треба да се борат за титулата апсолутен светски шампион во најатрактивната боксерска категорија, објави ESPN.

Дуелот треба да се одржи во Саудиска Арабија и победникот би ги обединил сите појаси во тешка категорија, односно би станал апсолутен владетел.

Фјури моментално го држи ВБЦ појасот, единствениот појас што му недостига на Усик. Украинецот со победата против Ентони Џошуа ги зеде преостанатите четири – ВБА, ИБО, ВБО и ИБФ.

Последниот меч на Фјури беше против ММА борачот Френсис Енгану, во кој победи на поени, додека Усик го нокаутираше Британецот Даниел Дабоу.

Фјури и Усик првично требаше да се борат во декември годинава, но мечот на Фјури со Енгану малку ги попречи плановите.

Официјалното објавување на датумот на оваа борба се очекува в четврток.

Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Останати спортови

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Read more

Осумгодишниот Павел Наков е државен првак во спортска гимнастика

Read more

Тешка повреда на олимписката шампионка во спринт

Read more

Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе

Мбапе ќе игра со скршен нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Читај повеќе
  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе