Бразилската морнарица заплени рекордни 3,6 тони кокаин

Макфакс
/ 20.09.2023 / 08:27

Бразилската морнарица денеска соопшти дека запленила 3,6 метрички тони кокаин на брод во близина на брегот на североисточната сојузна држава Пернамбуко, во најголемата поединечна поморска заплена на дрога во Бразил.

Во соопштението, морнарицата соопшти дека заробила мал моторен чамец што се користел за транспорт на луѓе и товар долж брегот, со пет членови на екипажот, кој се движел кон Африка. Бродот бил довлечен во пристаништниот град Ресифе.

Заплената уследи по серијата поморски операции за борба против трговијата со дрога на брегот на земјата.

Според морнарицата, од 2020 година запленети се повеќе од 17 тони кокаин, 4,3 тони хашиш, 695 тони цигари, 113,34 тони риба, 14 тони марихуана и 3.146 кубни метри дрва.

URL
Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Свет

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Read more
 

Вести

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Читај повеќе

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Читај повеќе

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Читај повеќе
  • filter

Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Читај повеќе

ЦУК: Најбарана Итната медицинска помош со 51% од реалните повици на 112

Читај повеќе