Call of Duty доаѓа на Nintendo платформите

Microsoft го официјализираше договорот со кој се обврзува да ја овозможи франшизата Call of Duty на платформите Nintendo на 10 години.

Минатата година Microsoft соопшти дека се обврзува да ја направи Call of Duty (CoD) достапна на платформата Nintendo во период од 10 години, доколку биде одобрено купувањето на Activision Blizzard.

Сега, Бред Смит, претседателот на компанијата, откри дека е потпишан обврзувачки 10-годишен договор и ќе ја донесе франшизата Call of Duty на играчите на Nintendo во исто време кога CoD ќе биде достапен за Xbox.

Microsoft претходно посочи дека ѝ понудил сличен договор на Sony за PlayStation и се обврзува да ја понуди играта на платформата Steam во исто време со Xbox (под претпоставка дека купувањето на Activision Blizzard е одобрено).

URL

Сите овие договори и активности на Microsoft се дел од напорите на компанијата да ги убеди регулаторните тела да го одобрат купувањето на Activision Blizzard од Microsoft за 68,7 милијарди долари.

Споменатиот договор моментално е во еден вид неизвесност, бидејќи FTC комисијата во САД го блокираше преземањето, додека Велика Британија може да бара од Activision да се откаже од дел од својот бизнис за да се заврши купувањето.

Дополнително, Европската Унија, наводно, ќе ѝ се придружи на Британија во декларирањето дека предложената аквизиција може да ја намали пазарната конкуренција. Microsoft ќе се сретне со регулаторите на ЕУ во наредните денови за да ја брани својата позиција.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Гејминг

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Read more

Компанијата Rockodile најави игрица инспирирана од војната во Украина

Read more

Дали имате доволно моќен компјутер за играта The Last of Us Part 1?

Read more

FIFA 23 добива 12 женски тимови од NWSL лигата

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе