Четири тенисерки можат да ја симнат Осака од врвот по Ролан Гарос

Париз, 24 мај 2019 (МИА) – Првото место на Наоми Осака во пласманот на ВТА ранг листата може да го загрозат четири тенисерки по завршувањето на Ролан Гарос, објавено е на официјалната веб-страница на Грен слемот во Париз.

Јапонката сигурно ќе го одбрани врвот ако стигне до финалето.

На лидерската позиција по парискиот Опен може де се искачат Каролина Плишкова (Чешка), Петра Квитова (Чешка), Кики Бертенс (Холандија) и Анџелик Кербер (Германија).

Плишкова за да стигне до првата позиција на ВТА листата треба да стигне до финалето на турнирот, а Јапонката да е најдалеку до полуфиналето, тогаш ја освојуваат титулата. Ако во финалето Плишкова игра со Квитова, тогаш победничката на овој меч ќе биде прва.

За Бертенс услов е да стигне до финалето, но ако Осака успее да стигне до осминафиналето, тогаш ќе мора да победи на турнирот. Ако во финалето се сретне со Квитова, тогаш победникот на овој меч ќе биде прв светски рекет.

Квитова ќе биде прва ако победи на турнирот, а Осака не стигне до полуфиналето.

Ситуацуија за Кербер да е прва по Ролан Гарос е таа да го освои турнирот, а во исто време Осака да не стигне до четвртфиналето.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Тенис

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Read more

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Read more

Среќен роденден, Роџер Федерер!

Read more

Вавринка објасни зошто го пропушта УС Опен

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе