Уште една мистерија во Северна Кореја

Чудо од архитектура, а со децении нема ниту еден гостин

Коронавирусот го промени туризмот ширум светот, но нема никакво влијание над еден хотел во Северна Кореја, којшто со децении претставува мистерија.

Станува збор за хотелот Рјугјонг што се наоѓа во Пјонгјанг и има дури 150 ката. Во последните три децении овој хотел не прима гости.

Изградбата е започната од 1987 година, кога со земјата владееше Ким Ил Сунг. Но, до денешен ден, хотелот не е завршен. Препознатлив е по неговиот пирамидален облик.

Во Гинисовата книга за рекорди е запишан како највисока зграда во светот во која никој не живее.

Властите во Северна Кореја одлучија да го изградат овој хотел за да ја докажат нивната супериорност во однос на Јужна Кореја, кои пред Олимписките игри во Сеул, 1988 година одлучија да изградат облакодер од 63 ката.

Тогаш беше во план во главниот град на Северна Кореја да има нов хотел со 3.000 соби, 5 ресторани и тоа на врвот на зградата. Изградбата е запрена во 1991 година по распадот на Советскиот Сојуз, кога земјата минува низ голема економска криза.

Постои информација дека завршувањето на изградбата би чинело околу 2 милијарди долари, што е 10% од севернокорејскиот бруто домашен производ.

Од 2018 година хотелот служи како голем екран на кој се емитуваат државни пропагандни пораки.

Remote video URL
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Архитектура

Поглед во најлуксузниот сафари камп во светот

Read more

Креативни идеи за пролетно уредување на мала тераса

Read more

Чудо од архитектура, а со децении нема ниту еден гостин

Read more

Направете сами: Креативни и модерни полици за книги

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе