Дали би го позајмиле својот лик на робот за 130.000 долари?

Британската компанија Geomiq откри дека можно е да соработува со засега непозната компанија која прави роботи, на проект во кој бараат мажи и жени кои би ги позајмиле своите ликови на роботи за солидна сума.

Како би се чувствувале ако меѓу лицата на улица го забележите своето? Или ликот на некој кој го знаете, ама не е тој? Ова може да биде реалност во иднина, со проектот во кој дизајнерите ги ставаат лицата на вистински луѓе на роботи.

Оние кои се подготвени да го позајмат својот лик за 130.000 долари може да се пријават на e-mail адресата faces@geomiq.com.

Компанијата која дошла до оваа генијална идеја уште сака да биде анонимна, но не за долго.

Според вработени во Geomiq, на проектот се работи веќе пет години и има огромна финансиска поддршка од сериозни инвеститори.

Посебен тим инженери и дизајнери ќе го прават потесниот избор на кандидати на кои потоа подетално ќе им биде објаснето како ќе функционира проектот.

реклама

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Контроверзната секс поза 69 доби нова верзија

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Вести

Apple направи заштитни маски за вработените

Read more

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Read more

Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Read more

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Read more

Гик

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Откриени детали за новите Xiaomi Mi 10T и Mi 10T Pro

Читај повеќе

Чао FarmVille: Омилената Facebook игра заминува во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите бесплатни iOS и Android игри од септември 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Apple направи заштитни маски за вработените

Читај повеќе
  • play_arrow

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри игри за октомври 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја поставите Gmail за примарна апликација на iOS 14?

Читај повеќе

Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Читај повеќе