Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Со уникатниот дизајн посветен на Ацтеките, не е чудно што и ден денес дресот на Мексико од 90-тите е баран од фановите.

Луис Ернандес на Мундијалот во 1998

Дресот е дизајниран од Рикардо Гусман и се базира на ацтечкиот календар кој преовладува на дресот. Првпат Мексико го употреби овој дрес на Голд Купот во 1996 година кога и триумфираше станувајќи шампион на Северна Америка.

За Мундијалот во Франција 1998 година Мексиканците ја продолжија соработката со производителот ABA Sport кој направи измени на дресот. Сепак, главниот дизајн беше задржан, а целиот свет го виде уникатниот дизајн на Мексиканците, тогаш предводени од Куаутемок Бланко, Клаудио Суарес, Алберто Гарсија Аспе, Луис Ернандес и легендарниот голман Хорхе Кампос.

Remote video URL

Овој дресот на Мексико и ден денес е баран од колекционерите на дресови и во фудбалските фанатици како еден од најдобрите и најоригинални дизајни во историјата на фудбалот.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе