Дали е ова крајот на популарната GTA?

Гејмерите понекогаш премногу „уживаат“ во видеоигрите, така што границата помеѓу реалноста и виртуелниот свет е заматена.

Се чини дека ова е случај со една многу популарна франшиза - Grand Theft Auto (GTA).

Имено, полицијата во Чикаго регистрирала зголемен број кражби на автомобили и мотоцикли, кои ги поврзуваат со франшизата GTA, бидејќи во овие видеоигри, ваквото однесување на ликовите е честа појава.

Така, порталот Fox 32 Chicago пишува дека жителите на Илиноис сѐ почесто се мета на тинејџери кои притрчуваат до нив додека се во возилото, им се закануваат со оружје или со употреба на физичка сила, како во GTA, и ги принудуваат да го напуштат возилото.

Само оваа недела, еден 16-годишник и двајца 15-годишници биле приведени за вакви инциденти. Минатиот петок беше нападнат полицаец, кого исто така го ограбија тинејџери во стилот на ликовите од видеоигрите.

И покрај тоа што не постои силна врска помеѓу играњето франшиза на GTA и криминалот, Ерли Вокер, филантроп од Чикаго, покрена иницијатива за забрана за продажба на насилни видеоигри на млади гејмери, а веќе пет земји во светот ја забранија или цензурираа GTA.

Доколку оваа иницијатива успее, оние што сакаат да купат некои од насловите на GTA, ќе мора да покажат лична карта за да докажат дека се полнолетни, во спротивно нема да можат да ги купат на територијата на Чикаго.

Тагови
реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Гејминг

Видеоиграта „Call of Duty: Warzone“ руши рекорди

Read more

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Read more

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Read more

Викенд занимација: Бесплатна игра од Epic Games

Read more
 

Гик

Видеоиграта „Call of Duty: Warzone“ руши рекорди

Читај повеќе
  • play_arrow

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Perseverance произведе кислород на Марс

Читај повеќе
  • filter

Што ново подготвуваат од Apple?

Читај повеќе
  • filter

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Читај повеќе

Во Чиле откриен нов вид диносаурус

Читај повеќе

Мозокот на модерниот човек се развил подоцна отколку што се мисли

Читај повеќе

Redmi наскоро ќе го претстави новиот гејмерски смартфон

Читај повеќе

Објавени најлошите лозинки, дали користите некои од нив?

Читај повеќе