Дали научниците се на чекор до предвидување земјотреси?

Сеизмолозите веќе некое време знаат за кратките, суптилни аномалии во подземните електрични полиња што се случуваат пред земјотрес; понекогаш неколку недели порано, но досега не им беше јасно што точно ги предизвикува.

Ново истражување сугерира дека одговорот може да лежи во гасовите што се акумулираат пред земјотресот. Имено, непропустливите карпести слоеви можат да се лизгаат над раседите, блокирајќи го протокот на подземните води. Кога пука оваа блокада и се намалува притисокот, се ослободува јаглерод диоксид или метан растворен во заробената вода, кој сè повеќе се шири и пробива во пукнатини на раседот. Гасот е електрифициран затоа што ослободените електрони од карпестата површина се прицврстени на молекулите на гасот, пишува Science Alert.

Во лабораторија, научниците ги тестираа реакциите на кварцен диорит, базалт и ситно-гранулиран гранит во симулации слични на земјотрес. Откриле дека наелектризираните гасни струи навистина може да бидат поврзани со фрактура на карпите.

Дали со ова може да се предвиди земјотрес?

Друга хипотеза е дека електромагнетните празнења се јавуваат кога карпите стануваат полупроводници поради покачена температура и стрес, додека некои експерти веруваат дека овие празнења не можат да бидат предиктори за земјотреси.

Ќе знаеме само по понатамошно истражување дали овие избивања навистина можат да предвидат земјотрес. Ако се покаже дека се навистина предвидувачи на земјотрес, би можеле да се приближиме чекор поблиску до попрецизно предвидување на вакви настани.

„Како резултат на овој лабораториски експеримент, може да биде можно да се открие електричен сигнал што го придружува земјотресот со набљудување на телурична струја предизвикана во спроводник, како што е челичната цевка за вода закопана под земја. Оваа идеја сега поминува низ теренски тестови на моделот“, велат научниците.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Наука

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Read more

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Read more

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Read more

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе