Димитров го растури Алкарас во Мајами

Макфакс/Кајгана
/ 29.03.2024 / 09:50

Григор Димитров го победи Карлос Алкарас со 6:2, 6:4 во четвртфиналето на Мастерсот во Мајами. Ова беше петти меѓусебен дуел на Бугаринот и Шпанецот и втора победа по ред за Димитров.

„Направи да се чувствувам како да имам 13 години“, го опиша Карлос Алкарас поразот од Бугаринот

„Не се сеќавам некој да ме натерал да се чувствувам вака. Вакво нешто одамна не ми се случило. Не знаев што да правам. Барав решенија, но тој не ми даде. Почувствував неверојатна фрустрација“.

А 32-годишниот Димитров навистина одигра перфектно. Мечот го заврши со 24 винери.

„Генијалноста е често во едноставноста. Знаев дека морам да бидам поагресивен, да ги водам поените. Против него е многу тешко да се направи тоа“, објасни Бугаринот како го победи шампионот на Индијан Велс.

Можеше и побрзо да победи бидејќи водеше со 4:1 во вториот сет, но потоа Алкара успеа да врати еден брејк, но не успеа да се врати во мечот.

Remote video URL
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Тенис

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Read more

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Read more

Ѓоковиќ повеќе не е најдобар: Синер е прв, Алкарас втор, а Ноле падна на 3. место

Read more

Прва фотка од Ѓоковиќ по операцијата: На патерици се прости од Париз

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе