Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Компанија со седиште во Канада планира да изгради 4 одморалишта MOON, од кои првото е наменето за Дубаи. Репликата на Месечината висока 222 метра ќе ги содржи сите погодности што се очекуваат од едно луксузно одморалиште.

Проектот вреден 5 милијарди долари ќе вклучува искуство со „месечева колонија“ и „месечева површина“ наменети да го донесат вселенскиот туризам на Земјата.

Според основачите на компанијата Moon World Resort, Сендра Метјуз и Мајкл Хендерсон, одморалиштето ќе може да пречека до 10 милиони посетители годишно кога ќе биде завршено.

Секако, MOON сепак е одморалиште и како таков гостите ќе имаат што да искусат и уживаат. Одморалиштето ќе вклучува ноќен клуб, центар за настани кој може да прими до 5.000 гости, спа-велнес центар, салон за џез пијано и салон на повеќе нивоа базиран на вонземски вселенски брод. Големиот конгресен центар е наменет да привлече изложувачи од областа на технологијата и вселената.

MOON ќе вклучи и 144 луксузни единици за домување достапни за купување како дел од програмата Private Residences. Секоја вила од 185 квадратни метри доаѓа со доживотно членство во MOON кое доаѓа со ексклузивни привилегии.

Додека официјалните планови во Дубаи се финализираат, компанијата проценува дека изградбата на овој уникатен ресорт ќе трае две години.

„Од архитектонска, инженерска и дизајнерска перспектива, MOON може да се изгради“, заклучи Хендерсон.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Архитектура

Во Кина постои метро што минува низ станбена зграда

Read more

15 најстари градби во светот што уште постојат

Read more

23 мегапроекти што се градат во 2023 година

Read more

Тајна архитектура: Како јапонските пагоди им одолеваат на земјотресите?

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе