Facebook сепак ги дели корисниците на важни и неважни

Facebook користи програма која штити милиони ВИП корисници и ги ослободува од стандардната процедура за модерирање на содржината.

Според The Wall Street Journal, Facebook користи програма наречена XCheck, односно „cross check“ која служи за тоа ВИП листата на корисници да не би подлежела на стандардните процедури за модерирање што Facebook ги применува за сите содржини. Добро, не баш сите.

ВИП сметки

XCheck работи преку создавање на специјални правила за уредување на содржината на милиони ВИП сметки на мрежите на Facebook и Instagram, покажа внатрешната преписка на компанијата.

Ако користите Facebook и Instagram, исто така треба да знаете дека постојат правила чие прекршување автоматски повлекува отстранување на спорната содржина. Овие проверки се потпираат на вештачка интелигенција или човечки модератори кои проверуваат содржини што може да бидат контроверзни.

Од друга страна, корисниците кои се наоѓаат на XCheck листата имаат многу полабави правила, па дури и ако објават содржини што не се баш според правилата на овие мрежи, тоа не значи дека ќе бидат отстранети. Наместо тоа, Facebook има специјална група на посебно обучени модератори кои се занимаваат со уредување на содржината на ВИП корисниците.

Речиси 6 милиони заштитени корисници

Според документацијата што се појави, Facebook имал најмалку 5,8 милиони ВИП корисници во 2020 година. На листата се наоѓа и бразилскиот фудбалер Нејмар, кој во 2019 година на својот Facebook профил објави гола слика од девојката која го обвини за силување. Да беше некој друг кој е надвор од ВИП листата за која станува збор, таквата содржина ќе беше веднаш отстранета, но XCheck го заштити Нејмар од интервенција.

Содржината потоа сепак беше отстранета, но дури откако ја видоа 56 милиони корисници на Facebook и Instagram.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Интернет

Google денеска наполни 23 години

Read more

На децата во Кина им е забрането да користат TikTok подолго од 40 минути

Read more

Instagram воведе промена: Swipe-up замина во историја, го замени стикер-линк

Read more

Facebook сепак ги дели корисниците на важни и неважни

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе