Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Сер Алекс Фергусон го опиша одличното второ деби на Роналдо во дресот на Манчестер Јунајтед како Цезар да влегува во Рим после извојувана победа.

Манчестер Јунајтед го преиреди најголемиот трансфер шок во летниот преоден рок кога на последниот ден за трансфери за 20 милиони фунти го откупи Кристијано Роналдо од Јувентус враќајќи го назада 12 години по неговото заминување.

А Португалецот на вистински начин го почна своето второ патешествуе во црвениот дрес постигнувајќи два гола во 4:1 победата над Њукасл. Меѓу присустните на трибините на „Олд Трафорд“ беше токму и легендарниот Ферги.

„Неверојатно е. Таа сабота видовте дека беше како Цезар кога се враќал во Рим после победа. Дојдов, видов, освоив. Беше фатастично“, вели Ферги кој гостуваше во клупскиот официјален подкаст.

Цезар влегува во Рим после победа

Фергусон се осврна и на 2009 година кога Роналдо одличи да го напушти Манчестер и да се пресели во Мадрид.

„Имаше сон да заигра за Реал Мадрид. Не се противев на тоа, шест години беа доволни за момче од Мадејра, го донесов кога имаше 18 години и го играв наредните шест. Мислам дека разделбата беше правилен потег, ми даде шанса да најдам замена. Го земавме Антонио Валенсија кој исто така беше одличен, па може да се каже дека имавме среќа“, вели тој.

Ако во Мначестер Роналдо беше добар, во Реал стана најдобриот.

„Знаев дека ќе стане толку добар. Апсолутно. Го знаев тоа. Да бидам искрен кон Реал, тие се клуб кој создаваше светска класа играчи со години и години и Европскиот куп (Лигата на шампионите, заб. на прев.) го има освоено толку многу пати, 13 или слично. Мора да им се оддаде признание. Тоа е тим каде секој голем играч би сакал да оди“

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Фудбал

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Read more

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Read more

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Read more

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more
 

Спорт

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Читај повеќе

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Читај повеќе
  • play_arrow

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Читај повеќе

Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Читај повеќе

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Читај повеќе

Дебитантско финале на Индијан Велс

Читај повеќе

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе