УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2020/21

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Крилниот напаѓач на тимот од Леверкузен ги предупреди Италијaнците во пресрет на вечерашната пресметка од четврфиналето во второто по ранг европско клупско натпреварување.

„Оптимисти сме, сконцентрирани и очекуваме да победиме. Ова е директен елиминациски натпревар за кој свесни сме дека сѐ е можно“, почнува Кевин Фоланд во интервју за веб-страницата Fcinter1908.

„Очекуваме прилично затворена игра. Ќе биде интересно, и двата тима имаат голем квалитет. Можам да ги замислам навивачите низ целиот свет како на ТВ гледаат убав натпревар“.

Пресметката почнува вечер од 21 часот, а ќе се игра пред празни трибини на неутрален терен на „Меркур Шпил-Арена“ стадионот во Дизелдорф.

„Да се има страв за ваков натпревар би било фатално и тоа е важно и за двата тима. Убеден сум дека и ние и Интер не се плашиме од другиот. Она што е корисно е почитта, ништо друго, се разбира, покрај вербата во сопствениот квалитет. Ние сме убедени дека можеме да го победиме Интер“, тврди 28-годишниот Германец.

Фоланд од 2018 е во Баер, а претходно играше за 1860 Минхен и за Хофенхајм. Досега во кариерата нема освоено титули, па сезонава во Лига Европа му е шанса да се стекне со првиот трофеј.

„Интер е еден од најсилните европски тимови со многу силни страни. Реков 'тим' затоа што ниту еден играч не може да игра сам. Имаат многу фудбалери со неверојатни способности, но важен е тимот. Мора да ги почитуваме „Нераѕурите“ и да не го ситниме нивниот тим на индивидуалци“.

Натпреварот ќе го суди Французинот Клемен Турпен. Победникот во полуфиналето ќе игра со подобриот од дуелот помеѓу Шахтар и Базел.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Фудбал

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Read more

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Read more

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

Спорт

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе

Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа дојде на чекор до титулата во НХЛ

Читај повеќе