Вести

1 мај 1889, почнува да се одбележува Меѓународниот ден на трудот
filter

1 мај 1889, почнува да се одбележува Меѓународниот ден на трудот

Меѓународниот ден на трудот 1 Мај е посветен на борбата за зачувување и унапредување на правата на работниците.
Read more
30 април 1803, Наполеон ја продал Луизијана на САД
filter

30 април 1803, Наполеон ја продал Луизијана на САД

Американците се отцепиле од Велика Британија во 1783 година, а една од главните грижи покрај тоа што на своите западни граници имале европска велесила било и тоа што немале пристап преку пловната река Мисисипи до Мексиканскиот Залив, важна
Read more
29 април 1429, Јованка Орлеанка ги поразила Англичаните
filter

29 април 1429, Јованка Орлеанка ги поразила Англичаните

Утрото на 29 април Јованка Орлеанка пристигнала пред портите на градот Орлеан кој бил под опсада од страна на Французите.
Read more
Поглед во преполнетите затвори во Ел Салвадор
filter

Поглед во преполнетите затвори во Ел Салвадор

Затворите во Латинска Америка се преполни со затвореници, па социјалната дистанца е невозможна во време на пандемија.
Read more
28 април 2001, првиот вселенски турист пристигна на Меѓународната вселенска станица
filter

28 април 2001, првиот вселенски турист пристигна на Меѓународната вселенска станица

На 28 април 2001 првиот вселенски турист во светот, Американецот Денис Тито плати 20 милиони долари за да полета со руска ракета кон Меѓународната вселенска станица.
Read more
Вака изгледа работниот ден на хероите во првата борбена линија против пандемијата
filter

Вака изгледа работниот ден на хероите во првата борбена линија против пандемијата

Денеска е Светски ден за безбедност и здравје при работа.
Read more
Неделата низ фотографии (18.04 – 24.04)
filter

Неделата низ фотографии (18.04 – 24.04)

BBC објави нова галерија од фотографии направени во различни делови во светот, поврзани со актуелните настани во текот на изминатата седмица.
Read more
Децата во Шпанија излегоа на улиците по карантин од 45 дена
filter

Децата во Шпанија излегоа на улиците по карантин од 45 дена

Детска смеа, игра, насмеани лица додека трчаат и играат со родителите на отворено по 45-дневен карантин, ова е сликата во Шпанија по дозволата децата помлади од 13 години да ги напуштат домовите на еден час.
Read more
27 април 1952, роден е Горан Стефановски
filter

27 април 1952, роден е Горан Стефановски

На 27 април 1952 година во Битола е роден е Горан Стефановски, еден од најпознатите македонски драмски писатели.
Read more
Сиднеј под карантин низ фотографии
filter

Сиднеј под карантин низ фотографии

Фотографите Камерон Спенсер и Рајан Пирс го фотографираа Сиднеј во време на пандемијата на COVID-19. Жителите на Нов Јужен Велс може да бидат казнети за напуштање на домовите без разумна причина.
Read more
24 април 2011, пуштени во употреба новите трибини на Националната Арена
filter

24 април 2011, пуштени во употреба новите трибини на Националната Арена

Пред точно 9 години во употреба беа пуштени трибините Исток и Запад со што целосно заврши првата фаза од реконструкцијата, односно сите трибини.
Read more
Кој како се снашол: Заштитни маски ширум светот
filter

Кој како се снашол: Заштитни маски ширум светот

Од исечени маички до марами, од хируршки до градежни заштитни маски, ова се начините на кои луѓето ширум светот решиле да се заштитат од невидливиот непријател – COVID-19.
Read more
реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 60 нови случаи со COVID-19, еден починат

Read more