Фото

filter

9 декември 1824, Шпанците ја загубиле Јужна Америка со Битката за Ајакучо

На денешен ден во 1824 година се одвивала клучната битка која прво донела независност на Перу и Боливија, а потоа предизвикала домино ефект и за самостојност на останатите јужноамерикански земји.
Read more
filter

Mercedes CLE 53 од секој агол

Новиот модел доаѓа со 3.0-литарски турбополнач во линија „шест“ потпомогнат од „благ“ хибриден систем.
Read more
filter

5 декември 1945, пет воени авиони исчезнале над Бермудскиот триаголник

Најпознатата случка на исчезнување во Бермудскиот триаголник се случила на денешен ден пред 76 години кога пет американски воени авиони никогаш не се вратиле од својот тренинг лет.
Read more
Како да го украсите балконот за новогодишните празници?
filter

Како да го украсите балконот за новогодишните празници?

Со почетокот на декември доаѓа и новогодишното расположение и веќе почнуваме да размислуваме како ќе ги прославиме празниците и доаѓањето на новата година.
Read more
filter

Протечени фотки од GTA 6

Заедно со трејлерот интернетот се преплави и со фотографии од игрицата „GTA 6“ која ќе излезе дури во 2025 година.
Read more
filter

4 декември 1946, произведен бил првиот Москвич

На денешен ден во 1946 година во московската фабрика за малолитражни автомобили, „АЗЛК“, произведен бил првиот автомобил Москвич-400.
Read more
filter

Поглед во новата Supra на Toyota

Шарениот потсетник на Toyota за тркачката Supra GT4, која до сега е направена во 100 примероци, се нарекува GR Supra GT4 100th Edition Tribute и ќе се нуди само на купувачите во Европа.
Read more
filter

3 декември 1989, Буш и Горбачов објавиле крај на Студената војна

На самитот во Малта американскиот претседател Џорџ Буш и советскиот генерален секретар Михаил Горбачов „ги закопале секирите“ и објавиле официјален крај на Студената војна.
Read more
filter

2 декември 1804, Наполеон бил крунисан за цар во Нотр Дам

Пред точно 219 години во Париз за цар бил крунисан Наполеон Бонапарта и тоа од страна на папата Пије VII. Крунисувањето се случило во Богородичната црква, позната како Нотр Дам, една од најзначајните историски знаменитости на Франција.
Read more
filter

Поглед во Cybertruck на Tesla

Конечно Tesla до своите клиенти ги достави првите примероци од долгочекуваниот Cybertruck, најавен уште во 2019 година.
Read more
filter

1 декември 1959, Антарктик станал континент без воено присуство

Дванаесет држави, вклучително и САД и СССР, го потпишале Антарктичкиот договор, кој забранува воена активност и тестирање на оружје на тој континент.
Read more
filter

29 ноември 1945, прв пат се прославил Денот на републиката во СФРЈ

Денот на Републиката ја одбележувал годишнината од Второто заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Југославија во Јајце на 29 ноември 1943 година, кога претставниците на партизанското движење на отпорот прогласи
Read more
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more