Гејминг симулатор направен од вистинско Ferrari 458 Italia

Најблиску до возење автомобил на Ferrari во трка повеќето луѓе ќе дојдат со вклучување на видео игрица на конзола или користење на симулатор, но една компанија се потруди да го подигне искуството на повисото ниво.

Станува збор за компанијата Chartwell, која работи под лиценца на Ferrari и е со седиште во Дербишир, Англија. На прв поглед, симулаторот изгледа како вистински автомобил, со тркала, прозорци, значки, па дури и две издувни цевки во центарот на задниот браник. Сепак, единствениот асфалт по кој корисниците ќе возат е направен од пиксели.

Ако се погледне подетално, се откриваат лажни дискови за сопирачки најверојатно направени од хартија, а истото важи и за V8 моторот. Дел од симулаторот се две матични плочи Sporting MSI X470 Gaming Plus, две графички картички Corsair Venegeance LPX GeForce RTX 2080 од 16 GB и AMD 7 2700X процесори, сите сместени во моторниот простор.

Сето ова се напојува со софтверот iRacing, кој корисниците го искусуваат со користење на VR слушалки. Тие се сместуваат во внатрешноста така што седат во две спортски седишта Sparco со подлоги на Next Level Racing Motion Platform V3, за да ги имитираат Г-силите и вибрациите на вистински автомобил. Исто така, има два комплета педали Fanatec Clubsport, секој со три педали, нешто што Ferrari никогаш не го понуди за 458. Напред се тркачките волани Thrustmaster TS-PC Ferrari, така што е можно меѓусебно да се натпреварувате.

Симулаторот се продаде за 32.750 фунти.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Гејминг

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Read more

Се збогатија играјќи игрици - колку заработуваат најуспешните еспортисти?

Read more

Nintendo објави војна на пиратеријата, тужи две компании одеднаш

Read more

Ubisoft потврди дека работи на римејк на старите игрици Assassin's Creed

Read more
 

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе