Ѓоковиќ би можел да настапи на Ролан Гарос

Кајгана/МИА
/ 24.01.2022 / 08:19

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе настапи на годинешниот Ролан Гарос иако не е вакциниран против коронавирусот, јавуваат италијанските и француските медиуми.

Можноста за настап на Ѓоковиќ кому поради вакциналниот статус му забранија учество овој месец на Австралија опен, се отвора откако Франција донесе законски измени поврзани со вакцинираните и секој кој прележал Ковид-19 во последните шест месеци има право слободно да се движи во земјата.

Српскиот тенисер поседува медицински доказ дека бил позитивен на коронавирус на 16 декември, а негативен тест добил на 22 декември 2021.

Грен слем турнирот во Париз започнува на 22 мај и доколку дотогаш законските одредби поврзани со коронавирусот останат на сила во Франција, најдобриот светски тенисер ќе биде во можност да ја брани титулата која ја освои со ланскиот триумф во финалето над Рафаел Надал.

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Тенис

Томиќ го предизвика Кирјос на тениски дуел за 1 милион долари, Кирјос одби

Read more

Тенисерка фрли рекет во публика и расплака дете, светот шокиран од потегот на Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ и Надал со рутински победи го отворија Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ го губи првото место поради одлуката на ATP

Read more
 

Спорт

Македонските одбојкари поразени во пет сета на гостувањето во Романија

Читај повеќе

По скоро две децении, Абрамович се збогува од Челси

Читај повеќе

Клоп пред финалето во Лигата на шампиони: Ќе играме и за Украина

Читај повеќе

Томиќ го предизвика Кирјос на тениски дуел за 1 милион долари, Кирјос одби

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски ММА борач нокаутира двајца ривали потешки 226 килограми од него

Читај повеќе

Бајрами останува на клупата на Македонија ЃП до 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Тенисерка фрли рекет во публика и расплака дете, светот шокиран од потегот на Ролан Гарос

Читај повеќе

Кој ќе биде жртвеното јагне на Барселона за да дојде Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Голден Стејт се пласираa во финалето, на Далас не му помогна ни одличниот Дончиќ

Читај повеќе