Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Дали некогаш сте размислувале да се забавувате со некој 20 години постар? Или можеби 15 години помлад? Според експертите, доколку барате партнер преку апликација за запознавање, годинава многу почесто ќе ви бидат понудени значително постари или значително помлади луѓе.

Апликацијата за запознавање Bumble, врз основа на одговорите од 25.000 сингл луѓе, предвидува дека „big age gap“, или големиот јаз во возраста, ќе биде вистински тренд во 2024 година.

„Слободните повеќе нема да бараат совршени партнери и да внимаваат на временските рамки и ќе ја ценат емоционалната ранливост, самоприфаќањето и заедничките приоритети со партнерот“, вели Bumble.

Значи, која е идеалната разлика за да функционира врската? Според психотерапевтот и автор на „Retroactive Jealousy, Making Sense of It“, Тоби Ингам, не постои такво нешто како совршена разлика во возраста.

„Некогаш постоеше непишано правило дека ја намалувате возраста на половина и додавате 7; а тоа е идеална возраст за партнерот; ако сакате помлади луѓе. Сепак, тоа сега е веројатно застарено. Мислам дека порано беше поважно за луѓето нивните партнери да бидат на иста возраст или барем да припаѓаат на иста генерација, затоа што на тој начин споделуваат повеќе, но во поново, модерно време тоа е сѐ помалку важно и младите повеќе не се оптоваруваат со тоа. Возраста е помалку важна отколку кај претходните генерации, а квалитетот на нивната врска е нивен приоритет“, вели тој.

Иако романсите со разлика во години стануваат сѐ почести и затоа се понормални, сепак некои крајности успеваат да изненадат.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Љубов и секс

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Read more

Секс на прв состанок: Дали е табу тема или се случува почесто отколку што мислите?

Read more

Дали постои љубов на прв поглед?

Read more

Не е крив само ретрограден Меркур: Зошто понекогаш сакаме да им се јавиме на бившите?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе