Google го претстави смартфонот Pixel 6a

Google го претстави Google Pixel 6a, најпристапниот модел во серијата Pixel 6.

Pixel 6a чини 449 долари, исто како што беше случајот со неговиот претходник Pixel 5a. Смартфонот доаѓа со 6,1-инчен OLED екран со резолуција од 2.400 x 1.080 p фреквенција на освежување од 60 Hz, за разлика од моделите Pixel 6 и Pixel 6 Pro со 90 односно 120 Hz.

Дизајнот на телефонот е многу сличен на останатите членови од серијата и исто така има алуминиумска рамка, меѓутоа предното стакло не е Gorilla Glass Victus, туку Gorilla Glass 3. Исто така, задниот дел на уредот е изработен од пластика. Покрај тоа, Pixel 6a е отпорен на вода и прашина според стандардот IP67, додека поскапите модели се со IP68 сертификат.

Уредот работи со процесорот Google Tensor како и другите два модела, а тука е и безбедносниот чип Titan M2. Pixel 6a доби 6GB LPDDR5 RAM и 128GB UFS 3.1 меморија.

Назад е нова главна камера од 12,2 MP f1.7 dual-pixel со оптичка стабилизација на сликата, а исто така има и ултра широка камера од 12 MP f2.2. Напред се наоѓа камера од 8 MP (f2.0).

Смартфонот поддржува 5G мрежа, има секогаш вклучен екран, сензор за отпечатоци интегриран во екранот, стерео звучници, два микрофона и HDR поддршка. Го користи оперативниот систем Android 12 со гаранција за безбедносни надградби во период од 5 години.

Pixel 6a се напојува со батерија од 4.410 mAh која овозможува 24-часовна употреба и 72 часа работа во новиот режим на Extreme Battery Saver. Поддржува 18 W USB-PD брзо полнење, но не и безжично.

Мобилниот ќе биде достапен во боите на Chalk, Charcoal и Sage, онлајн продажбата ќе започне на 21 јули, додека во продавниците ќе пристигне на 28 јули.

Pixel 6a ќе биде достапен во Австралија, Канада, Франција, Германија, Ирска, Италија, Јапонија, Порторико, Сингапур, Шпанија, Тајван, Обединетото Кралство и САД.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Мобилни

Google го претстави смартфонот Pixel 6a

Read more

iPhone на преклопување може да стане реалност

Read more

iPhone 14 доаѓа во септември: Што знаеме досега?

Read more

Samsung Galaxy Z Flip 4 ќе има поголем надворешен екран во споредба со неговиот претходник

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе