Google Maps за Android конечно ја добива функцијата што iOS одамна ја има

Корисниците на Android наскоро ќе можат да ги гледаат временските услови на местата што ги набљудуваат на картите.

Google Maps за iOS има функција која не е достапна на Android верзијата на апликацијата. Веќе четири години, корисниците на iPhone можат да ги видат временските услови на местото што го гледаат на мапите, а наскоро оваа функција ќе дојде и кај телефоните со Android.

Не е јасно зошто на Google му требаше толку време да го донесе овој едноставен додаток во сопствениот оперативен систем, но како што пренесува Telegram групата Google News, корисниците на Android верзијата на апликацијата наскоро ќе видат „пилула“ под полето за пребарување, што живо ги прикажува температурата и временските услови.

Оваа функција е само информативна за iOS верзијата, а кога ќе пристигне на Android, ќе биде интерактивна. Тоа значи дека корисниците ќе можат да го допрат, по што ќе имаат на располагање детален приказ кој ги вклучува температурата, условите, квалитетот на воздухот и прогнозата за следните неколку часа.

Оваа промена доаѓа откако Google го редизајнираше интерфејсот за временска прогноза, кој беше ексклузивно достапен само на телефоните Pixel Fold, а сега и на сите уреди.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Софтвер

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more
 

Гик

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Читај повеќе

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роверот на Марс случајно скрши карпа и откри нешто интересно

Читај повеќе

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе