Град во кој луѓето живеат под земја – и супер им е!

Во овој град температурите достигнуваат и до 55 степени Целзиусови, што го прави животот над земјата неподнослив.

Во Австралија, речиси илјада километри северно од Аделаида, има песочни пирамиди. Тие се опкружени со типичен пејзаж за таа клима - пустина каде што можете да видите само неколку грмушки кои се отпорни на тешки услови.

Покрај тоа, набљудувачот ќе забележи цела низа отвори во карпите и височините. Би било тешко некој да претпостави дека е така, но вистината е - луѓе денес живеат во тие дупки. Станува збор за жителите на Кубер Педи, рударско гратче во кое значаен дел од животот се одвива под земја.

Во тој град денес 60 отсто од вкупно 2.500 жители живеат под земја, во куќи изградени во камења и дупки, каде најчесто единствен знак за нивното постоење се цевките за вентилација.

Кога е зима во Австралија, тој начин на живот може да изгледа некако ексцентричен. Но, во лето, кога температурите во Кубер Педи достигнуваат и до 55 степени Целзиусови, животот над земјата е толку неподнослив што често мртви птици паѓаат од небото. Затоа преселувањето под земја беше сосема логична одлука за многу жители.

Лабаво преведен од еден од домородните јазици, Кубер Педи значи „бел човек во дупка“.

Во Кубер Педи има многу под земја – не само домови, туку и продавници, мотел и ресторани. Подземните објекти мора да бидат длабоки најмалку четири метри, а во тој момент животот е пријатен во лето, најмногу на температура од 23 степени Целзиусови.

Освен тоа, кога температурата во зимските ноќи ќе се спушти до 2°C, подземните куќи совршено ја зачувуваат топлината.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ListeList (@listelistcom)

Интересно е како целиот град се снабдува со „сопствена“ струја, произведена од соларни централи, за сите 12 месеци, но неговата потрошувачка е значително помала отколку во светот на „надземниот“. Станува збор за тоа дека климатизацијата воопшто не е потребна во градбите во кои живеат локалните жители на Кубер Педи.

„Во другите градови во Австралија, луѓето плаќаат богатство за да се разладат во деновите кога температурата се искачува до 50°C. Тоа не ни треба“, вели жителот Џејсон Рајт.

Куќите во Кубер Педи се исклучително евтини – една со три спални соби, неодамна се продаде за помалку од 25.000 евра. Чисто за споредба, куќа од таа квадратура во Аделаида чини околу 420.000 евра.

Remote video URL
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Архитектура

Пловечки град на иднината: Засолниште за 40.000 луѓе во случај на природна катастрофа

Read more

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Град во кој луѓето живеат под земја – и супер им е!

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе