Hubble откри 2 „игли“ во различни галактички сена

Истражувачите на космосот преку одличниот телескоп Hubble на НАСА пронајдоа не една, туку две астроигли во две различни галактички сена. Станува збор за спојувачки парови на квазари кои би можеле да откријат како се формираат галаксиите.

Со искористување на огромното богатство на информации собрани од сателитот Gaia на ЕСА и земјиниот Sloan Digital Sky Survey, истражувачите го стеснија кругот на нивната потрага по овие ретки, но екстемно сјајни двојни квазари, кои се кријат помеѓу ѕвездите низ вселената.

Квазар е екстремно сјајно јадро од галаксија, кое се храни со ненаситниот апетит од блиска супермасивна црна дупка чие бескрајно хранење испушта сноп од радијација толку сјајна, што може да засени цели галаксии како што е нашиот Млечен Пат.

„Претпоставуваме дека во далечната вселена за секои 1.000 квазари постои еден двоен квазар. Така да, да се најдат овие двојни квазари е како да најдете игла во пласт сено“, вели главниот истражувач Јуе Шен од Универзитетот во Илиноис.

Гледајќи 10 милијарди години во минатото, низ вселената, истражувачите пронајдоа пар од квазари толку блиску еден до друг што излезе дека претставуваат еден навистина насилен објект. Потоа, сосема случајно, открија уште еден пар во друг пар галаксии кои се во судир една со друга.

Ова отритие ќе го зацврсти разбирањето за точниот процес кој се крие зад овие насилни судири на ваквите масивни вселенски структури, давајќи нови погледи врз спојувањето на галаксиите и колизијата на супермасивните црни дупки.

Remote video URL

Кога квазарите, или галактичките јадра, се судираат, генерираат галактички ветрови кои го растураат преостанатиот гас од галаксиите кои се судираат, успорувајќи или целосно стопирајќи го формирањето на нови ѕвезди, но овозможувајќи да се формираат нови единечни галаксии со елипсовидна форма.

Досега само нешто над 100 вакви квазари се пронајдени, но ниту еден со старост како овие два пара. Квазарите во секој од овие нови два пара се оддалечени само 10 илјади светлосни години. Како за споредба, Сонцето е 26 илјади светлосни години оддалечено од супермасивната црна дупка која се наоѓа во центарот на Млечниот Пат.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Наука

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Read more

Москва тврди дека Спутник V не предизвикува тромбоза

Read more

Поларните мечки се парат со гризли, новиот вид е поотпорен на климатските промени

Read more

Родовата еднаквост не е нов концепт: Жените биле ловци уште пред 9.000 години

Read more
 

Гик

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Читај повеќе

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Руската армија се засили со роботски тенкови

Читај повеќе

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Читај повеќе

Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Читај повеќе

Колку милиони троши Facebook за обезбедување на Марк Закерберг?

Читај повеќе