Идеја за посен ручек: Подварок со суви сливи

И да не ги пратите божикните пости можете да го пробате овој вкусен посен рецепт.

Сезоната на подварок, едно од најомилените јадења кај нас, е во тек. Ако го почитувате божикниот пост, можете да подготвите посен подварок со ориз, но оваа варијатно не им е на многумиона вкусна. Затоа предлагаме фантастичен рецепт со сливи. Сувите сливи го неутрализираат солениот вкус на киселата зелка, па овие две намирници се фантастична комбинација.

Потребни состојки:

  • 950 гр кисела зелка
  • 180 гр суви сливи
  • 2 главици кромид
  • 6 чешниња лук
  • ½ лажичка бибер
  • 2 листа ловор
  • 380 мл вода
  • 200 мл масло

Подготовка:

Загрејте масло во тава на средна температура, а потоа додадете исечкан кромид и лук. Измијте ги сливите, исцедете ги и ставете ги во тавата. Потоа додадете ловорови листови и бибер, па измешајте. Додадете ја киселата зелка и пропржете ја заедно со останатите состојки околу 10-12 минути. После тоа, префрлете го подварокот во плех и прелијте го со вода. Печете на 180°C околу 50-60 минути.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе