Идиот во библиотека

Филип Здравески
/ 05.06.2023 / 12:51

Националната и универзитетска библиотека „Св. Кирил и Методиј“ е вистински извор на пишани богатства. Таму можете да најдете сѐ и сешто, од стари книги и сите весници што излегувале во Македонија уште одамна пред независноста. Бадијала кога има некои што не знаат да го ценат тоа.

Оштетен примерок од петок, 6 октомври 1995; Фото: Филип Здравески (Кајгана)

Со зачленување во библиотеката добивате пристап до целиот фонд. Некои работи смеете да ги зајмувате и да ги читате дома, но оние поретките примероци се разгледуваат на лице место. Таков е примерот со весникот Нова Македонија, чии примероци во библиотеката се зачувани уште од најпрвиот број.

Некој крајно неодговорен читател решил да си исече сѐ што му требало од едно издание на Нова Македонија од 90-тите и да си го однесе дома, оставајќи ги неколкуте примероци засекогаш оштетени.

Наидовме на оштетени примероци од месец октомври 1995 година, во спортскиот дел. Иако библиотеката нуди копирање на она што ви треба, овој идиот одлучил (веројатно) со скалпел да си исече она што му треба и да го украде.

Оштетен примерок од недела, 8 октомври 1995; Фото: Филип Здравески (Кајгана)

Примерокот од октомври 1995 останува засекогаш оштетен за сите наредни генерации што имаат потреба да го користат, на статиите што се наоѓаат на исечените станици повеќе не можат да се прочитаат.

Оштетен примерок од понеделник, 9 октомври 1995; Фото: Филип Здравески (Кајгана)

Цела среќа што во архивата на библиотеката се наоѓаат дупликат примероци од сите весници, па овие броеви постојат и во неоштетени примероци, но тие не им се достапни на граѓаните. И со право, зашто што никој не гарантира колку идиоти има...

Оштетен примерок од четврток, 12 октомври 1995 - парчето што не му требало „уредно“ го оставил; Фото: Филип Здравески (Кајгана)

А ова несомнено е и уште една причина зошто и тоа како е потребна дигитализација. Македонската бибиотека е една од ретките во Европа што своите весници ги нема достапни во дигитална форма. На тој начин оригиналните примероци би се зачувале не само од вакви идиоти, туку и од распаѓање поради честа употреба, а воедно би биле многу полесно достапни за сите што имаат потреба од нив, дури и со неколку кликови од дома за одредена претплата.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

#мкфејл

Епизода на Jackass се снимала во Скопје?

Read more

Изгубени во преводот

Read more

Стевчо собра повеќе потписи од гласови – поразот главна тема на социјалните мрежи

Read more

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Read more
 

Магазин

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе