Имате стар компјутер и користите Windows 11? Microsoft ви подготвува непријатно изненадување

Оние сопственици на постари компјутери кои успеале да ги надминат хардверските ограничувања на Windows 11 на нивните системи може да се најдат во неволја со следното големо ажурирање.

Microsoft би можел да спречи следното големо ажурирање на Windows 11 (исто така познато како 24H2) да работи на постари компјутери со послаби конфигурации. Ова се должи на новооткриеното барање за POPCNT инструкции, кои многу постари процесори (CPU) не го поддржуваат.

POPCNT (односно Popcount) е процесорска инструкција што се користи за броење на поставените битови во некоја вредност. Се користи во криптографијата и со децении се користи во процесорите.

Intel започна со имплементација на POPCNT во 2008 година со процесори базирани на Nehalem архитектурата, а AMD со воведувањето на Barcelona архитектурата во 2007 година. Ако вашиот компјутер користи процесор произведен порано од тоа, постои можност повеќе да не можете да добивате ажурирања за Windows 11.

Сепак, бидејќи Microsoft веќе ја ограничи самата инсталација на Windows 11 на релативно модерни процесори (на пример, кај Intel, од 8. генерација процесори и понови), оваа одлука потенцијално нема да влијае на поголем број корисници.

Сепак, оние сопственици на постари компјутери кои успеале да ги надминат хардверските ограничувања на Windows 11 на нивните системи, може да се најдат во неволја со следното големо ажурирање.

Сè уште не е јасно дали оваа промена е намерна или случаен резултат на додавање на нови инструкции на процесорот за време на процесот на развој. Слично се случи и со Windows 10, кој исто така имаше проблеми со компатибилноста со постарите процесори.

Сè уште нема официјални коментари од Microsoft за оваа ситуација, која (на некој начин) го поткопува зголемениот фокус на компанијата на построги хардверски барања за нивните оперативни системи.

Microsoft моментално ја финализира верзијата 24H2 на надградбата на Windows 11 наменета за производителите, која треба да биде објавена во април.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Софтвер

WhatsApp добива AI chatbot

Read more

Apple ја отвори App Store за емулатори на ретро игрици

Read more

Microsoft во цел свет ги одвојува Teams и Office

Read more

Instagram има скриена игрица - како да се најде?

Read more
 

Гик

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Читај повеќе
  • filter

8 фасцинантни факти за октоподите

Читај повеќе
  • play_arrow

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Читај повеќе

Најсилната соларна бура во историјата беше поголема отколку што мислевме

Читај повеќе
  • filter

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Читај повеќе

WhatsApp добива AI chatbot

Читај повеќе

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе