iPhone 16 ќе има дополнително копче – која ќе му биде функцијата?

Следната година iPhone 16 би можело да пристигне со повеќе копчиња и би можел да биде многу корисен.

По објавувањето на линијата на iPhone 15, веднаш почнаа да се појавуваат гласини за следната серија телефони iPhone 16 за следната година.

Според извештаите, iPhone 16 ќе има дополнително копче, кое внатрешно го носи името „Capture“ копче, а неговата намена е сè уште мистериозна.

Претпоставката е дека копчето ќе може да биде прилагодливо, како копчето Action на линијата iPhone 15. Но, исто така може да биде корисно ако Apple одлучи да му даде некои посебни функции.

Ова е затоа што копчето Capture се очекува да биде поставено пониско на десната страна од рамката, во споредба со копчето standby/power. Ова ќе овозможи новото копче да биде попристапно при користење на iPhone со една рака.

Кога станува збор за името Capture, тоа сугерира дека ова може да биде функционално копче на камерата. Или може да се користи за правење screenshot.

Според кинескиот советник Instant Digital, Apple планира да ја премести mmWave антената на левата страна на iPhone 16 за да направи простор за новото копче.

Покрај додавањето ново копче, Apple планира да го задржи копчето Action, но наводно ќе го промени неговиот дизајн.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Мобилни

Конечно скокна продажбата на телефони

Read more

Vivo ја претстави серијата мобилни телефони X100

Read more

Корисниците на iPhone ќе имаат дополнителна бесплатна година на сателитската функција Emergency SOS

Read more

iPhone 16 ќе има дополнително копче – која ќе му биде функцијата?

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе