iPhone 16 ќе има дополнително копче – која ќе му биде функцијата?

Следната година iPhone 16 би можело да пристигне со повеќе копчиња и би можел да биде многу корисен.

По објавувањето на линијата на iPhone 15, веднаш почнаа да се појавуваат гласини за следната серија телефони iPhone 16 за следната година.

Според извештаите, iPhone 16 ќе има дополнително копче, кое внатрешно го носи името „Capture“ копче, а неговата намена е сè уште мистериозна.

Претпоставката е дека копчето ќе може да биде прилагодливо, како копчето Action на линијата iPhone 15. Но, исто така може да биде корисно ако Apple одлучи да му даде некои посебни функции.

Ова е затоа што копчето Capture се очекува да биде поставено пониско на десната страна од рамката, во споредба со копчето standby/power. Ова ќе овозможи новото копче да биде попристапно при користење на iPhone со една рака.

Кога станува збор за името Capture, тоа сугерира дека ова може да биде функционално копче на камерата. Или може да се користи за правење screenshot.

Според кинескиот советник Instant Digital, Apple планира да ја премести mmWave антената на левата страна на iPhone 16 за да направи простор за новото копче.

Покрај додавањето ново копче, Apple планира да го задржи копчето Action, но наводно ќе го промени неговиот дизајн.

Тагови
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Мобилни

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Read more

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Read more

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Read more

Што не треба да правите додека се полни телефонот?

Read more
 

Гик

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе