Јадете ги често: Тиквичките ги штитат срцето, видот и цревата

Сезоната на тиквички почнува кон крајот на пролетта и почетокот на летото, кога најмногу се берат.

Не само што зелените и жолтите тикви се вкусни, достапни и разноврсни, туку нудат и многу нутритивни придобивки.

Се смета дека една порција сечкани тиквички (една чаша) има 21 калорија, 1,5 грама протеини, помалку од половина грам масти, 3,9 грама јаглехидрати, вклучувајќи 1,24 грама влакна и околу 3,1 грама (природен) шеќер.

Богати со антиоксиданси за поддршка на имунолошкиот систем

Тиквичките се богати со витамини А и Ц и голем број растителни соединенија, вклучувајќи полифеноли и каротеноиди, група растителни пигменти. Сите овие микронутриенти се антиоксиданси кои му помагаат на телото да го намали воспалението и да се бори против слободните радикали.

Слободните радикали се нестабилни молекули кои, кога ќе им се дозволи да се акумулираат во големи количини во телото, може да доведат до речиси секоја хронична болест.

Содржат важни хранливи материи за здравјето на очите

Кога станува збор за одржување на здрави очи и вид, тиквичките исто така можат да бидат корисни. Два каротеноиди кои се наоѓаат во тиквичките, лутеин и зеаксантин, се поврзани со подобрување на здравјето на очите, како и витаминот А.

Влијаат на холестеролот и крвниот притисок

Познато е дека тиквичките го поддржуваат здравјето на срцето, благодарение на содржината на влакна, калиум, магнезиум и витамин К. Во тиквичките ќе најдете пектин, еден вид растворливи влакна што се врзуваат за холестеролот во гастроинтестиналниот тракт, исфрлајќи го од телото. преку отпад, наместо да се апсорбира во крвта.

Внесувањето влакна, исто така, може да придонесе за нормално ниво на крвен притисок, што е од суштинско значење за оптимално здравје на срцето. Во меѓувреме, калиумот и магнезиумот се електролити кои играат витална улога во нормалното чукање на срцето. И конечно, витаминот К е составен дел од здравото згрутчување на крвта, уште еден важен аспект на целокупното здравје на срцето.

Обезбедуваат влакна за здраво варење и микробиом на цревата

Растворливите влакна кои се наоѓаат во тиквичките се корисни за здрави цревни бактерии.

Високата содржина на вода која се наоѓа во тиквичките ќе помогне во поддршката на варењето, ќе ја олесни апсорпцијата на хранливи материи и ќе спречи вообичаени проблеми како што е запек.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Здравје

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Read more

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Read more

Кое овошје помага во намалување на холестеролот?

Read more

Тест може да ја предвиди Паркинсоновата болест 7 години пред симптомите

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе