Како да проверите дали Android апликацијата е безбедна за преземање?

Еве неколку совети што можете да ги користите за да проверите дали апликацијата е безбедна за преземање.

Google Play Store во повеќето случаи се користи за преземање Android апликации, поради бројните безбедносни елементи кои Google ги имплементира при изборот на апликациите што се нудат на платформата, како и нивната верификација.

Поголемиот дел од апликациите на Play Store се сметаат за безбедни, но секогаш постои можност една од нив да избега од „безбедносниот скенер“ и да остане на листата на достапни додека Google не реагира со отстранување.

Многу поризично е да се преземаат апликации за Android од непроверени извори или од платформи од трети страни. Ако се случи да преземете злонамерна апликација, ја ставате безбедноста на вашиот уред на ризик од потенцијални закани, кражба на податоци или други проблеми.

Кога бирате која апликација за Android да ја преземете, добро е да земете предвид неколку важни фактори, пишува PC Chip.

Прво, проверете ја автентичноста на апликацијата. Можете да користите алатка за анализа на врски, како што е VirusTotal, која скенира малициозен софтвер за сомнителни датотеки, проверува URL-адреси и IP-адреси.

Алтернативно, можете да користите некои визуелни параметри за да откриете можни проблеми: проверете ја големината на апликацијата, дали е полна со adware, прегледајте ги прегледите и мислењата на другите корисници за апликацијата.

Второ, користете ја веќе вградената функција на Android за да престанете да инсталирате апликации од непознати извори. Play Store ја користи функцијата Google Play Protection, која проверува над три милијарди достапни апликации од Google Store за да ја подобри безбедноста на корисниците.

Оваа заштита не е совршена, бидејќи е поефикасна во откривањето на веќе познатите проблеми од новите, па хакерите и другите напаѓачи можат да ги заобиколат имплементираните заштитни мрежи. Затоа и во овој случај се препорачува дополнителна претпазливост.

Трето, проверете го сертификатот на апликацијата. Функцијата за потпишување на Google Play Store е дел од пакетот Play Store и гарантира дека апликациите за Android се автентични и доверливи. Програмерите мора да користат криптографски клучеви за да ги потпишат своите апликации, со што ќе потврдат дека софтверот не е фалсификуван и дека е создаден од овластен развивач.

Четврто, обрнете внимание на тоа какви дозволи бара одредена апликација и што треба да активирате за да користите некои функции. Бидете особено внимателни со апликациите што бараат дозвола за следење локација, складирани податоци, телефонски повици, аудио или видео снимки.

Петто, секогаш дознајте за компанијата која нуди одредена апликација, како и за развивачот кој ја создал. Тие информации можете да ги најдете на соодветната врска во апликацијата на Google Play Store. Ова секако се однесува на помалку познати апликации и програмери кои имаат помал број на апликации или клонови и имитации на туѓи програми.

Конечно, обрнете внимание на процесот на инсталација. Некои малициозни апликации можат да имплементираат работи без ваше знаење. Ако не ги прочитате „условите за користење“ и прифатите сè веднаш со кликнување на копчето „Прифати“, може да дадете навестување дека вашите податоци се собираат или може да ви бидат прикажани скокачки прозорци со информации и многу долги работи.

Оние кои не сакаат да ризикуваат, главно не инсталираат апликации од непроверени извори, но добиваат дополнителни информации преку форуми, текстови, прегледи и разни други извори.

Можеби изгледа како досаден и долг процес, но навистина ќе ви заштеди време и нерви ако можете да избегнете злонамерни апликации кои можат да ја загрозат вашата безбедност.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Софтвер

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Read more

Google во 2024 ќе go воведе Gemini AI иако има проблем со прашања кои не се на англиски

Read more

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе