Како радиоактивните волци од Чернобил ќе помогнат во спречување рак кај луѓето?

Истражувањата покажаа дека дивите волци кои живеат во зоната на исклучување во Чернобил развиле отпорност на рак и би можеле да дадат нови сознанија за тоа како да се спречи болеста кај луѓето.

Глутници сиви волци скитници кои живеат во Чернобил се чини дека развиле мутации кои ги зголемуваат нивните шанси да преживеат од рак, покажа новото истражување.

Кара Лав, биолог од Универзитетот Принстон, ги проучува волците една деценија и нејзиното истражување откри дека тие имаат изменет имунолошки систем, сличен на оној на пациентите со рак кои се подложени на зрачење, пишува Mirror.

Таа забележала како волците од Чернобил преживеале и напредувале и покрај генерациите на изложеност и акумулацијата на радиоактивни честички во нивните тела.

Најлошата нуклеарна несреќа во светот ослободи радијација што предизвикува рак, но нејзиното истражување покажува дека волците се отпорни на зголемен ризик од рак.

Животните кои шетаат во зоната на исклучување и нивната ДНК се од интерес за многу научници ширум светот.

Минатата година, генетичарот Елејн Острандер истакна дека таквото истражување може да даде нови сознанија за тоа како да се спречи ракот кај луѓето.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Наука

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Read more

Во Бугарија откриена гробница стара 1.800 години: Раскажува тажна семејна приказна

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Кога старите Египќани почнале да ги мумифицираат мртовците?

Read more
 

Гик

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Читај повеќе

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Читај повеќе

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Читај повеќе

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Читај повеќе

Двојно продолжен животниот век на батеријата за iPhone 15

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците се вратија на Месечината по 52 години

Читај повеќе

Американците денес слетуваат на Месечината - прв пат по 50 години

Читај повеќе

Нов ЕУ закон за батериите: Наскоро секоја ќе мора да има „пасош“

Читај повеќе