Како жените да доживеат поинтензивен оргазам?

Според статистиките, околу 75% од жените не доживуваат оргазам во  текот на интимниот однос, a 10% воопшто не доживеале. Одвоивме неколку совети од експерти за секс, поврзани за оргазмот и како поинтензивно да го доживеете.

Ајде да почнеме со дефиницијата за оргазам. Тоа е чувство од интензивно задоволство кое се случува во текот на сексуална активност. Со стимулација на различни делови од телото може да доживеете оргазми кои се различни еден од друг.

Така, со стимулација на клиторисот, жените доживуваат клиторичен оргазам кој е најчестиот тип на оргазам кај жените, смета секс терапевтот Ијан Кернер, автор на „She Comes First“.

Вагинален оргазам при вагинална пенетрација доживеале 37 проценти од жените кои учествувале во истражување на Women’s Health. Тука ќе се надоврземе и за ерогените зони.

Најчестиот проблем на жените кои никогаш немаат оргазам е што самите не знаат што сакаат. Одговорот на прашањето мора самите да го откријат преку мастурбација, галење и допирање на телото. Тоа  е единствениот начин да откриете кои подрачја ви се најчувствителни и кога ви е најубаво. Ако вие го знаете тоа, истото за вас ќе го дознае и партнерот па заемно ќе си пружите максимално задоволство.

Помогнете му на партнерот, директно кажете му што сакате и не се плашете да пробате нешто ново, како нова поза, нова локација, нова секс играчка.

Пред да преминете на пенетрација, пробајте стимулација на клиторисот, играње улоги, превез на очите и слично. Како секс пози во кои жените можат да доживеат поинтензивен оргазам се издвојуваат мисионерската поза со кренати колкови, обратна каубојка, мисионерска поза во комбинација со бавен секс и нежно галење и каубојка. Но, секоја жена е различна, затоа е важно да се менува позата.

Според сексуалната терапевтка Ванеса Марин, жените буквално треба да ја преземат работата во свои раце, да откријат самите на кој начин најдобро доживуваат оргазам во текот на пенетрација, а тоа е со стимулација на клиторисот. Ако сакате да доживеете оргазам мора да бидете активни и да ја преземете одговорноста за вашето задоволство, советува таа.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Љубов и секс

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Read more

Зошто не можат да најдат љубов? Лавот е егоист, Бикот предвидлив

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе