Камион што поминува 5.000 километри годишно на сончева енергија

Scania има многу интересен предлог за патниот транспорт.

Реномираниот производител се здружи со Универзитетот во Упсала и неколку други компании за да произведе plug-in хибриден камион кој делумно може да вози користејќи сончева енергија. И токму овој дел од километражата на сончевата енергија може да ве изненади.

И додека моќниот погон со 560 КС не отстапува од класичните возила од овој тип, еден поглед на приколката може да изненади многумина. Имено, сите видливи површини, вклучувајќи ја и површината на покривот, се покриени со соларни панели. Се протегаат на 100 метри квадратни, што дефинитивно не е толку занемарливо. На крајот на краиштата, Scania тврди дека инсталираниот систем е споредлив со оние што се инсталираат во семејните домови.

Станува збор за високоефикасни панели кои можат да соберат значително количество енергија. Имено, проценките велат дека во Шведска, која не дека баш се капе во сонце, системот во текот на една година акумулира 8.000 kWh електрична енергија.

Во исто време, сончевата енергија се користи за полнење на огромен батериски систем. Едната батерија со капацитет од 200 kWh се наоѓа во приколката, а другата е двојно помала на самиот камион. Кога ова ќе се претвори во километри, соларните панели треба да му обезбедат енергија на овој камион за 5.000 километри на шведските патишта. Во посончевите области, како што е Шпанија или одредени делови на Хрватска, ова може да биде до 10.000 км.

„Соларни панели никогаш не биле користени за генерирање енергија за погон на камионот, како што правиме во оваа соработка. Овој природен извор на енергија може значително да ги намали емисиите во транспортниот сектор“, рече шефот за развој во Scania и додаде: „Тоа е одлично е да се биде во првите редови на развојот на камиони од следната генерација“.

Remote video URL
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Концепти

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Read more

Камион што поминува 5.000 километри годишно на сончева енергија

Read more

Volkswagen го покажа новиот модел ID - дали ќе влезе во производство?

Read more

Mercedes Vision One-Eleven е ѕвездата на автосаемот во Минхен

Read more
 

Автомобили

  • filter

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Читај повеќе
  • play_arrow

BMW XM изненади на „тестот за избегнување лос“

Читај повеќе

Huawei објави први фотографии и детали од автомобилот Aito M9

Читај повеќе

Volvo им кажа „збогум“ на дизелите

Читај повеќе
  • filter

Новиот Renault Kangoo нуди дури 1.024 конфигурации на седиштата

Читај повеќе
  • filter

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Читај повеќе

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе