Камп-приколка како врвен луксуз: Porsche прави чуда

Засега е концепт, но голема е веројатноста наскоро да се појави во продажба.

Концептот на футуристички дом на тркала носи совршена комбинација на дизајнот на Porsche и искуството со најпознатиот производител на кампери, легендарниот Airstream.

Станува збор за концепт на камп-приколка наменет за помали теренци ако ги гледаме американските, а сосема пристојни ако ги гледаме европските вкусови. Практично гледано, тоа е дом на тркала кој со својот стил го надополнува сето она што значи премиум SUV од калибарот Porsche Cayenne или претстојниот електричен Macan.

Има пет метри во должина и нуди прилагодлив внатрешен дизајн кој предвидува повеќе функции. Задниот крај може да биде целосно отворен, што буквално ја поврзува дневната соба со околината. Навечер, кога е затворен, истиот простор станува спална соба. Камперот е комплетно опремен, кој вклучува чајна кујна со сите апарати, бања и простор за складирање.

Покрај рендерите, создаден е и модел на камперската приколка во размер 1:3, кој ќе биде изложен на саеми низ Америка.

За можноста за масовно производство, извршниот директор на Airstream рече: „Иако нашите концептни дизајни не секогаш се појавуваат на пазарот, лекциите и иновациите што доаѓаат од нив честопати влијаат на сегашните и идните дизајни додека тие се пробиваат во нашите мејнстрим производни линии.“

Со други зборови, доколку овој концепт не заживее во сериското производство, сигурно е дека бројни решенија, па дури и дизајнерскиот израз, на некој начин ќе се вградат во идните производи.

На пример, ова е првиот производ на Airstream дизајниран да се вклопи во стандардна гаража. За време на транспортот, вкупната висина е 2,1 метри, што го прави компатибилен со повеќето гаражни врати. Кога се користи, покривот е подигнат, што ослободува дополнителен простор.

Што се однесува до цената, добар репер е Airstream Bambi со слични димензии, чија цена во Америка започнува од 59.300 долари.

Remote video URL
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Концепти

Škoda работи на автомобил за дигитални номади

Read more

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Read more

Камп-приколка како врвен луксуз: Porsche прави чуда

Read more

Mansory во свој стил го модифицираше Ferrari SF90 Spider

Read more
 

Автомобили

Познати цените за новите Москвич модели

Читај повеќе
  • play_arrow

Škoda работи на автомобил за дигитални номади

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите детали за електричниот Renault 5

Читај повеќе

Во кои држави ќе платите највисоки казни за сообраќајни прекршоци?

Читај повеќе

Првиот хибриден суперавтомобил: Lamborghini Revuelto „грми“ со 1.001 КС

Читај повеќе

Како да направите пролетна генералка на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Дали сте за зголемување на максималната брзина на автопатите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го отворите капачето на резервоарот кога е заглавено?

Читај повеќе
  • play_arrow

Renault го претстави новиот Espace

Читај повеќе