Камп-приколка како врвен луксуз: Porsche прави чуда

Засега е концепт, но голема е веројатноста наскоро да се појави во продажба.

Концептот на футуристички дом на тркала носи совршена комбинација на дизајнот на Porsche и искуството со најпознатиот производител на кампери, легендарниот Airstream.

Станува збор за концепт на камп-приколка наменет за помали теренци ако ги гледаме американските, а сосема пристојни ако ги гледаме европските вкусови. Практично гледано, тоа е дом на тркала кој со својот стил го надополнува сето она што значи премиум SUV од калибарот Porsche Cayenne или претстојниот електричен Macan.

Има пет метри во должина и нуди прилагодлив внатрешен дизајн кој предвидува повеќе функции. Задниот крај може да биде целосно отворен, што буквално ја поврзува дневната соба со околината. Навечер, кога е затворен, истиот простор станува спална соба. Камперот е комплетно опремен, кој вклучува чајна кујна со сите апарати, бања и простор за складирање.

Покрај рендерите, создаден е и модел на камперската приколка во размер 1:3, кој ќе биде изложен на саеми низ Америка.

За можноста за масовно производство, извршниот директор на Airstream рече: „Иако нашите концептни дизајни не секогаш се појавуваат на пазарот, лекциите и иновациите што доаѓаат од нив честопати влијаат на сегашните и идните дизајни додека тие се пробиваат во нашите мејнстрим производни линии.“

Со други зборови, доколку овој концепт не заживее во сериското производство, сигурно е дека бројни решенија, па дури и дизајнерскиот израз, на некој начин ќе се вградат во идните производи.

На пример, ова е првиот производ на Airstream дизајниран да се вклопи во стандардна гаража. За време на транспортот, вкупната висина е 2,1 метри, што го прави компатибилен со повеќето гаражни врати. Кога се користи, покривот е подигнат, што ослободува дополнителен простор.

Што се однесува до цената, добар репер е Airstream Bambi со слични димензии, чија цена во Америка започнува од 59.300 долари.

Remote video URL
реклама

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Read more

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Read more

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе

Кинезите не попуштаат: Има ли надеж за поевтини европски електрични автомобили?

Читај повеќе

САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Читај повеќе

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе