Капело не го смета Кристијано Роналдо за фудбалски генијалец

Легендарниот италијански фудбалски тренер Фабио Капело синоќа на доделувањето на наградата Лауреус зборуваше за најдобрите фудбалери на сите времиња и денес.

„Ламине Јамал од Барселона е многу интересен играч, но тој нема да биде гениј како Меси, Пеле и Марадона. Тие беа генијалци. Кристијано Роналдо е одличен, освои многу трофеи, Златна топка, но не е величествен како Меси. Не е генијалец. Кога сме кај генијалците, заборавив уште еден кој може да го наречеме така: Роналдо ‘Ил Феномено’“, рече Капело.

Италијанскиот стручњак се осврна и на игрите на асот на Реал, Џуд Белингам.

„Тој ме изненади оваа сезона, не очекував Англичанец толку брзо да има толку големо влијание врз Реал Мадрид“, изјави Капело, кој се осврна и на Килјан Мбапе.

„Тој е уникатен играч, може да направи разлика во секунда и тешко е да се запре.

URL

Да потсетиме, Капело беше многу успешен како тренер кој го предводеше Милан, со кој беше шампион на Европа и повеќекратен шампион на Италија. Со Реал освои две шампионски титули на Шпанија, а на Рома ѝ го донесе и шампионскиот трофеј во 2001 година.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Фудбал

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Read more

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Read more

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Read more

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе