Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Новинарот Такер Карлсон откри шокатна вест за неговото патување во руската престолнина каде го интервјуираше Владимир Путин. Вели дека американски шпиони го следеле низ градот и затоа протече тајната вест дека имал средба и со свиркачот Едвард Сноуден.

Такер Карлсон во вторникот рече дека американските шпиони го набљудувале додека бил во Русија на почетокот од овој месец, и дека до „пријателски“ медиум протекло дека се сретнал со Едвард Сноуден. Ова е и покрај тврдењето на американскиот новинар дека се обидел да ја задржи во тајност неговата средба со свиркачот на НСА.

Карлсон отиде во Русија да го интервјуира претседателот Владимир Путин. За време на неговите осум дена во Москва, тој се сретнал и со Сноуден - а американските шпиони дознале за тоа, откри тој за подкастерот Лекс Фридман во текот на тричасовниот разговор.

„Бев интензивно надгледуван од американската влада“, му рече Карлсон на Фридман, истакнувајќи дека американските шпиони ги спречиле неговите планови да го интервјуира Путин во 2021 година и дека добил потврда дека бил интензивно следен пред неговото патување во Москва. „Тогаш, јас сум таму, и секако сакам да го видам Сноуден, кому му се восхитувам“.

URL

Сноуден, наводно, ја прифатил поканата на Карлсон да вечера во хотелот „Four Seasons“, но го одбил интервјуто, како и барањето за фотографија, велејќи дека би било подобро да не кажува никому.

„Никому не кажав“, му рече Карлсон на Фридман. Сепак, состанокот некако протече. „Semafor го води овој дел – известувајќи информации што ги добиле од американските разузнавачки агенции, ги протекуваат против мене, ги користеле моите пари, на мое име, во наводно слободна земја – тие го објавуваат овој дел велејќи дека сум се сретнал со Сноуден, како да е криминал или слично“.

„Ако имате медиумски естаблишмент кој делува како да се вработени во државната национална безбедност, немате слободна земја. И тоа е каде што сме“, додаде Карлсон.

Карлсон откри дека не се плашел да биде уапсен во Русија во ниту еден момент, но бил предупреден од неговите адвокати дека САД може да го уапсат во зависност од содржината на интервјуто со Путин.

„Не чувствував ни трошка загриженост 8-те дена колку што бев таму“, му рече тој на Фридман за престојот во Москва.

URL

Пред да замине за Русија, неговиот тим на адвокати го советувал да „не го прави ова... Многу ќе зависи од прашањата што ќе му ги поставиш на Путин. Ако те гледаат како премногу добар со него, може да бидеш уапсен кога ќе се вратиш“, го цитираше Карлсон главниот адвокат, на што тој рече дека одговорил: „Опишуваш фашистичка земја, ок?

Во 2013 година, Сноуден откри дека НСА систематски била ангажирана во масовно нелегално шпионирање на американските граѓани. Плашејќи се за својата безбедност, тој побегна во Хонгконг со намера да стигне до Еквадор, кој немаше договор за екстрадиција со САД, но беше запрен за време на паузата во Москва откако Вашингтон му го откажа пасошот. Русија на крајот му даде азил и, наводно, евентуално државјанство.

Еден од основачите на Semafor, медиумот за кој Карлсон тврди дека американските шпиони ја објавиле неговата вечера со Сноуден, е Бен Смит, поранешен главен уредник на сега непостоечката редакција на BuzzFeed. Во 2017 година, Смит озлогласено го објави „Стилното досие“, лажен документ што го обелоденија американските шпиони за да го дискредитираат во тоа време идниот претседател Доналд Трамп.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Свет

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Read more

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Read more

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Read more

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Read more
 

Вести

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе