ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Неверојатното напаѓачко дуо на Тотенхем скрши рекорд стар повеќе од 25 години.

Хари Кејн и Сон Хјон-мин сега и официјално се најдоброто напаѓачко дуо во една сезона во Премиер лигата.

Дуото на Тотенхем си асистирале еден на друг вкупно 14 пати, рушејќи го претходниот рекорд поставен од страна на напаѓачкиот тандем на Блекбурн во сезоната 1994/95 со Алан Ширер и Крис Сатон.

Единствените двајца кои во новиов милениум стигнаа блиску до овој рекорд беа Рајан Фрејзер и Калум Вилсон кои играјќи за Борнмут забележаа вкупно 12 асистенции во сезоната 2018/19.

Кејн и Сон го престигнаа овој рекорд синоќа кога во 4:1 победата над Кристал Палас додадоа една асистенција. Прво Кејн на двапати му асистираше на Гарет Бејл за првите два гола, третиот беше негов ефектен гол, а историјата се испиша со последниот во 76-тата минута кога Сон му намести на Кејн, а овој го постигна својот 16-ти гол сезонава.

Со оглед на тоа што Тотенхем има уште 11 натпревари за играње сезонава, за очекување е Англичанецот и Кореанецот да го подобрат овој рекорд, за во иднина да биде тешко достиглив.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Фудбал

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе