Хамилтон: Не ми е добро, уништен сум

Ф1
Б.С.Б.
/ 14.12.2020 / 13:37

Шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон, ја пропушти трката во Бахреин бидејќи беше заразен со коронавирус. Тој се врати во Абу Даби и заврши на третото место, зад колегите Валтери Ботас и Макс Верстапен.

„Уништен сум, не се чувствувам добро. Но, среќен сум и благодарен бидејќи сум жив. Животот е секојдневна борба. COVID-19 не е шега, никогаш не помислив дека е. Знаев во еден момент дека ќе стане тешко бидејќи има луѓе кои умираат. Знаев дека е сериозна ситуацијата. Мислам дека е многу чудно што гледаме како светските лидери се смеат како да е ништо. Морав психички да бидам на ниво во текот на целата сезона за да можам да се вратам на трките и успеав во тоа. Кога се има волја, се има и начини“, изјави Хамилтон.

Во последната Ф1 трка за сезоната , на Големата награда на Абу Даби, победата ја прослави Макс Верстапен од Red Bull.

Верстапен за д себе ги остави Валтери Ботас и Луис Хамилтон, а одлични резултати исто така остварија и Ландо Норис и Карло Саинз.

 

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Ф1

Разгаленото дете на кое тато му плаќа да вози во Формула 1

Read more

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Read more

Фернандо Алонсо заврши во болница по сообраќајна несреќа

Read more

Крај на неизвесноста: Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе