Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Hedervik studio дизајнираше нов концепт за електричен автомобил кој го прочистува воздухот. Филтерот интегриран во моделот Airo е идеален за прочистување на издувните гасови од другите возила.

Оваа компанија се занимава со иновативен дизајн за еколошки решенија, а освен концепти за згради и објекти на јавни површини, сега може да се пофалат и со новиот дизајн за електричен автомобил.

Концептот Airo за првпат е претставен на Саемот за автомобили во Шангај.

Овој модел ќе биде опремен со најмодерниот HEPA филтер кој ќе го користи протокот на воздух низ автомобилот во движење и на тој начин ќе го прочистува воздухот. HEPA филтерот го прочистува воздухот од PM10 и PM 2.5 честички, полен, прашина и непријатна миризба, а ја користи најновата технологија.

Предните седишта се ротираат за 360 степени, па може да играте карти или да јадете со вашето семејство во текот на патувањето. Може и да спиете бидејќи автомобилот има aвтопилот.

Се предвидува дека новиот кинески бренд IM Motors ќе започне да го произведува овој автомобил во 2023 година.

Remote video URL
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Концепти

Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Read more

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more

Hyundai откри кога пристигнува Ioniq 5

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Кој е побрз: Toyota GR Yaris или Yaris GRMN?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде Porsche 911 GT3 RS MR на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го најави освежениот Tiguan Allspace

Читај повеќе
  • filter

Ferrari ги претстави 812 Competizione и Competizione A

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Audi S8 или Audi RS6?

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Ова е новата Škoda Fabia

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираното Porsche Panamera

Читај повеќе

Hyundai го најави AX1

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во луксузниот McLaren Elva кој чини 2 милиони долари

Читај повеќе