Кинеската вакцина против COVID-19 најверојатно готова за употреба во ноември

Вакцина против коронавирус што се развива во Кина може да биде подготвена за јавна употреба уште во ноември, изјави официјален претставник поврзан со кинескиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Кина има четири вакцини против COVID-19 во завршна фаза од клиничкото испитување.

Како што пренесуваат странските агенции, најмалку три од нив се веќе понудени на најизложените служби.

– Третата фаза се одвива непречено и вакцините може да бидат готови за јавноста во ноември и декември, рече главниот експерт за биосигурност на ЦДЦ Гвижен Ву во интервју за државната телевизија.

Ву, која рече дека не почувствувала никакви абнормални симптоми во изминатите месеци по примањето на експерименталната вакцина во април, не прецизираше за која вакцина станува збор.

Одделот на државниот фармацевтски гигант на Кинеската национална фармацевтска група (Sinofarm) и Sinovac Biotech развиваат три вакцини како дел од државната програма.

Четвртата е развиена од CanSino Biologics и нејзината употреба е одобрена во јуни кај кинеската војска.

Sinofarm соопшти дека нивната вакцина може да биде готова за јавна употреба до крајот на годината по завршувањето на испитувањето во третата фаза.

Светските производители се натпреваруваат за развој на ефикасна вакцина против вирусот од кој починаа повеќе од 925.000 луѓе.

Водечките западни производители на лекови ветија претходно овој месец дека ќе се држат до стандардите на научно истражување и ќе отфрлат каков било политички притисок за забрзување на процесот.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Вести

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Read more

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Read more

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Read more

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Читај повеќе

Google забрани апликации со милиони преземања

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе