Кошарка

Кинез ги купува Бруклин Нетс за рекордни 2,35 милијарди долари

15. август 2019 - 11:12 | Ф.З.

Ко-основачот на Alibaba, Џозеф Цаи, му понудил 2,35 милијарди долари на сопственикот на НБА франшизата Бруклин Нетс, понуда која се очекува да биде прифатена.

Доколку продажбата се реализира тоа ќе биде најголемата сума некогаш платена за било кој клуб во било кој спорт.

Цаи е еден од основачите на кинеската фирма Alibaba Group која воглавно се заминава со интернет продажба. Тој е роден на Тајван, но е канадски државјанин, а минатата година за милијарда долари откупи 49 отсо од акциите во клубот потпишувајќи клаузула дека остатокот ќе го купи во 2021. Сепак, решил тоа да го направи две години порано.

Останатите акции се во сопственост на рускиот магнат Михаил Прохоров кој се чини нема повеќе интерес да се занимава со кошаркарскиот клуб.

Лани НФЛ клубот Каролајна Пантерс беше купен за 2,2 милијарда долари од Дејвид Тепер, а во 2017 иста сума плати Тилман Фертита за НБА клубот Хјустон Рокитс.

Коментирај