Кинез ги купува Бруклин Нетс за рекордни 2,35 милијарди долари

Ко-основачот на Alibaba, Џозеф Цаи, му понудил 2,35 милијарди долари на сопственикот на НБА франшизата Бруклин Нетс, понуда која се очекува да биде прифатена.

Доколку продажбата се реализира тоа ќе биде најголемата сума некогаш платена за било кој клуб во било кој спорт.

Цаи е еден од основачите на кинеската фирма Alibaba Group која воглавно се заминава со интернет продажба. Тој е роден на Тајван, но е канадски државјанин, а минатата година за милијарда долари откупи 49 отсо од акциите во клубот потпишувајќи клаузула дека остатокот ќе го купи во 2021. Сепак, решил тоа да го направи две години порано.

Останатите акции се во сопственост на рускиот магнат Михаил Прохоров кој се чини нема повеќе интерес да се занимава со кошаркарскиот клуб.

Лани НФЛ клубот Каролајна Пантерс беше купен за 2,2 милијарда долари од Дејвид Тепер, а во 2017 иста сума плати Тилман Фертита за НБА клубот Хјустон Рокитс.

реклама

Кошарка

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Read more

Само еден збор на Дејвис по победничката тројка: Коби!

Read more

Ни магијата на Јокиќ не беше доволна против моќните Лејкерс 

Read more

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Мората се врати во Јувентус, ќе зема 7,5 милиони евра по сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Читај повеќе

Властите открија: Суарес мамел на испитот по италијански јазик

Читај повеќе

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Алтобели: Видал ви е топ, продајте го Ериксен, задржете ги Перишиќ и Наинголан

Читај повеќе

Мурињо: Кејн мора да игра против Лејтон Ориент и Шкендија

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа со тесна победа израмни во финалето против Далас

Читај повеќе

Ракитиќ: Не бевме блиски пријатели со Меси

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити славеше на незгодното гостување кај Вулвс

Читај повеќе