Кога роботите ќе нè куртулат од вршење на домашните работи?

Во рок од една деценија, околу 39 отсто од времето поминато на домашни работи и грижа за саканите би можело да се автоматизира, велат експертите, како што пренесува BBC.

Научници од Велика Британија и Јапонија побараа од 65 експерти за вештачка интелигенција (ВИ) да ја предвидат количината на автоматизација на вообичаените домашни работи за 10 години.

Експертите предвидуваат дека купувањето на намирници најверојатно ќе има најмногу автоматизација, додека грижата за младите или постарите е најмалку веројатно да биде засегната од вештачката интелигенција. Истражувањето е објавено во списанието Plos One. Научниците од Универзитетот во Оксфорд и од јапонскиот Универзитет Очаномизу сакаа да знаат какво влијание може да имаат роботите врз неплатената работа во домаќинството.

„Ако роботите ги преземат нашите работни места, дали барем ќе го фрлаат ѓубрето наместо нас?“, се прашаа. Роботите за домаќинство, како што се роботските правосмукалки, станаа најпроизведуваните и најпродаваните роботи во светот, забележаа истражувачите.

Се очекува технологијата да намали 60% од времето што го поминуваме во шопинг

Тимот побара 29 експерти за вештачка интелигенција од Велика Британија и 36 експерти за вештачка интелигенција од Јапонија за нивните предвидувања за роботите во домот. Експертите од Обединетото Кралство беа пооптимисти за домашната автоматизација во споредба со нивните колеги, додека ситуацијата беше обратна во Јапонија.

Но, задачите за кои експертите мислеа дека може да се автоматизираат беа различни. „Само 28 проценти од работата во грижата, вклучително и активности како што се подучување дете, придружување дете или грижа за постар член на семејството, се предвидува дека ќе бидат автоматизирани“, рече Лулу Ши, социолог од Универзитетот во Оксфорд.

Од друга страна, се очекува технологијата да намали 60 отсто од времето што го поминуваме во купување намирници, велат експертите. Предвидувањата дека роботите ќе нè ослободат од домашните работи во следните десет години имаат долга историја и некои скептицизам може да се оправдаат.

Ветувањето за самоуправувачки автомобили постои со децении

Во 1966 година, телевизиското шоу Tomorrow's World известуваше за домашен робот кој може да готви вечера, да го шета кучето, да чува деца, да купува, да меша коктели и да извршува многу други задачи. Ако на неговите креатори би им биле дадени само еден милион фунти, уредот би можел да биде оперативен до 1976 година, се вели во веста.

Екатерина Хертог, вонреден професор по вештачка интелигенција и општество на Универзитетот во Оксфорд и една од авторите на студијата, повлекува паралели со оптимизмот што долго време ги опкружува самоуправувачките автомобили.

„Мислам дека ветувањето за самоуправувачки автомобили на улиците, замена на таксито, постои со децении, а сепак не успеавме да направиме роботите да работат добро или овие самоуправувачки автомобили да се движат низ непредвидливото опкружување на нашата Улиците. Домовите се слични во таа смисла“, вели таа.

Тешко е да се направи робот кој може да врши повеќе работи

Кејт Девлин, предавач по вештачка интелигенција и општество на Кралскиот колеџ во Лондон, која не беше вклучена во студијата, вели дека технологијата е поверојатно да им помогне на луѓето, наместо да ги замени.

„Тешко и скапо е да се изгради робот кој може да извршува повеќе или општи задачи. Наместо тоа, полесно и покорисно е да се создаде помошна технологија за да ни помогне, а не да не замени“, рече таа.

Истражувањата покажуваат дека домашната автоматизација може да ослободи многу време потрошено на неплатени домашни работи. Во Обединетото Кралство, мажите на работоспособна возраст работат околу 50 отсто помалку од оваа неплатена работа отколку жените на работоспособна возраст, додека во Јапонија мажите работат помалку од една петтина.

Непропорционалното оптоварување со домашната работа врз жените има негативен ефект врз женскиот приход, заштедите и пензиите, тврди професорот Хертог. Затоа, зголемената автоматизација може да резултира со поголема родова еднаквост, велат научниците.

Сепак, технологијата може да биде скапа. Ако системите за домашна помош се достапни само за подгрупа на општеството, тоа ќе доведе до зголемена нееднаквост, рече Хертог.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе