Кои раси на кучиња живеат најдолго?

Истражувањето објавено во Scientific Reports нуди детална слика за тоа колку долго живеат кучињата, во зависност од нивната раса, големина и обликот на лицето.

Поконкретно, малите и долгите кучиња имаат тенденција да живеат најдолго, додека поголемите и со рамен нос имаат пократок животен век, покажа студија од Обединетото Кралство.

Овие наоди можат да им помогнат на сопствениците на домашни миленици, засолништата за животни и одгледувачите да донесат поинформирани одлуки за здравјето и благосостојбата на кучињата.

Според студијата, кучињата живеат во просек од 10 до 13,7 години. Сепак, исто како и луѓето, животниот век на кучињата варира во голема мера во зависност од голем број фактори, од генетика до начин на живот и големина. Истражувачите сакале да ги испитаат овие карактеристики нашироко и да видат дали се појавиле некакви обрасци.

Кога тимот ја разгледал големината и обликот на лицето, откриле дека помалите и долгите кучиња живеат подолго од поголемите, исправени кучиња. Минијатурните јазавичари, на пример, кои се и мали и со долг нос, имале просечен животен век од 14 години, во споредба со само 9,8 години за француските булдози, кои се средни кучиња со рамен нос.

Кучињата со рамен нос или брахицефалични кучиња имаат многу познати здравствени проблеми, вклучувајќи проблеми со дишењето и нетолеранција на топлина, но останува нејасно дали и како овие фактори придонесуваат за ризикот од рана смрт.

Меѓу 155-те раси вклучени во студијата, ланкашир хилерите имаат тенденција да живеат најдолго, со просечен животен век од 15,4 години. Зад нив се тибетските шпаниели (15,2 години), болоњските кучиња (14,9 години), шиба ину (14,6 години) и џуџестите континентални шпаниели (14,5 години).

Расите со најкраток животен век биле кавкаското овчарско куче (5,4 години), преса канарио (7,7 години) и кане корсо (8,1 година).

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе