Колекцијата UFO iPhone 15 на Caviar содржи фрагменти од метеорит

За овогодинешната Ноќ на вештерките, компанијата Caviar подготви UFO колекција од луксузни дизајни за iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max.

Станува збор за уреди кои содржат материјали од вселената, поточно украсени се со фрагменти од метеоритот Murchison, кои содржат аминокиселини.

За UFO колекцијата Caviar користел фрагменти од метеорит во кои научниците откриле 15 аминокиселини, а се верува дека метеоритот е стар 7 милијарди години, што е 4,54 милијарди години постар од Земјата и Сончевиот Систем. Тоа значи дека моментално е најстариот материјал на Земјата.

Материјалот е дел од дизајнот на куќиштето Allien, додека на задната страна е прикажан портрет на Predator. Достапни се уште две опции наречени Astral и Starship. Astral го прикажува универзумот, додека Starship е инспириран од вселенски брод. За овие дизајни, Caviar користел метеорити од Месечината и Марс, 24-каратно злато, титаниум и нерѓосувачки челик.

Цената на паметниот телефон на Caviar е 9.000 долари.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Мобилни

Конечно скокна продажбата на телефони

Read more

Vivo ја претстави серијата мобилни телефони X100

Read more

Корисниците на iPhone ќе имаат дополнителна бесплатна година на сателитската функција Emergency SOS

Read more

iPhone 16 ќе има дополнително копче – која ќе му биде функцијата?

Read more
 

Гик

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе

Историчарите спорат: Еден римски цар бил трансродово лице

Читај повеќе

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Читај повеќе

Конечно скокна продажбата на телефони

Читај повеќе